Trwa ładowanie...

Powraca sprawa "cmentarnego wyzysku". Archidiecezja Łódzka pod lupą UOKiK

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów Katowicach wszczął postępowanie w sprawie podejrzenia stosowania praktyk ograniczających konkurencję przez Archidiecezję Łódzką, jako administratora cmentarza w Brzezinach (woj. łódzkie). Wcześniej mieszkańcy skarżyli się na wysokie ceny pochówków, które na jedynym w okolicy cmentarzu ustalają duchowni.

Powraca sprawa "cmentarnego wyzysku". Archidiecezja Łódzka pod lupą UOKiKŹródło: Agencja Gazeta, fot: Marcin Stepien
d3wq6pf
d3wq6pf

O nowym postępowaniu poinformował Sławomir Pawlik, jeden z inicjatorów protestów mieszkańców gminy Brzeziny przeciwko jak to określają "cmentarnemu wyzyskowi". 1 kwietnia UOKIK w oficjalnym piśmie przekazał mu, iż postępowanie jest toku i trwa gromadzenie materiału dowodowego.

W Brzezinach koszty ceremonii pochówku mogą dochodzić do 12 tys. zł, a to ze względu na ustalony przez duchownych cennik przygotowania grobów. Według zgłaszającego Archidiecezja Łódzka ograniczała konkurencyjność na lokalnym rynku pogrzebowym. Zlecała usługi kopania grobów jednej, arbitralnie wybranej firmie i dyktowała warunki, wykorzystując pozycję administratora jedynego w okolicy cmentarza.

Ks. Paweł Kłys, rzecznik prasowy Archidiecezji Łódzkiej przekonywał, że stawki cennika wynikają z kosztów utrzymania cmentarza, które ponosi kuria.

d3wq6pf

Koszty pogrzebu. UOKiK wraca do umorzonej sprawy

UOKiK już kiedyś badał tę sprawę i nie dopatrzył się naruszeń przepisów antymonopolowych. Jednak mieszkańcy zaczęli podważać bezstronność urzędników UOKiK. Okazało się, że Tomasz Dec, dyrektor delegatury UOKiK w Łodzi jest jednocześnie członkiem IV Synodu Archidiecezji Łódzkiej.

- To ewidentny konflikt interesów, a dyrektor wydawał decyzje w sprawie instytucji, do której organów sam należy - komentowała łódzka posłanka Hanna Gill-Piątek, która składała interpelację poselską w tej sprawie.

Ten sam diecezjalny cennik obowiązuje na terenie 22 innych cmentarzy w woj. łódzkim m.in w Aleksandrowie Łódzkim, Konstantynowie Łódzkim, Piotrkowie Trybunalskim, Pabianicach, Tomaszowie Mazowieckim i Zgierzu. Z kolei radni z Bełchatowa, postanowili upublicznić finanse zarządzanego przez kurię cmentarza w swoim mieście. Okazało się, że w ciągu 10 lat przychody cmentarza wyniosły 2,8 mln zł. Cmentarz ma nie przynosić jednak zysków Kościołowi. Według ekonoma kurii duchowni dołożyli do działalności 1,39 mln zł.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d3wq6pf
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3wq6pf
Więcej tematów