Trwa ładowanie...

Specjalne procedury podczas pogrzebów. Prawie wszystkie polskie ofiary skremowano

Prawie wszystkie ofiary koronawirusa w Polsce zostały skremowane przed pochówkiem. Poinformował WP Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej. Zakłady pogrzebowe wdrażają specjalne procedury postępowania podczas pogrzebów.

Share
Specjalne procedury podczas pogrzebów. Prawie wszystkie polskie ofiary skremowano
Źródło: East News, fot: Piero Cruciatti/AFP
d6w9ps0

- Prawie wszystkie ofiary koronawirusa zostały skremowane, odbyły się pochówki urnowe - powiedział WP Robert Czyżak, prezes Polskiej Izby Branży Pogrzebowej.

- Taką procedurę przyjęto we Włoszech. Zarówno my, jak i eksperci, rekomendujemy taką właśnie formę pochówku. SARS-CoV-2 jest nowym wirusem i możliwe, że nie znamy do końca jego możliwości zakażania ze szczątków ludzkich. Tradycyjny pochówek, a już szczególnie w grobie ziemnym, mógłby nieść ze sobą ryzyko - dodaje Czyżak.

Według danych Ministerstwa Zdrowia w Polsce stwierdzono 1244 zakażenia koronawirusem, z tego 16 osób zmarło.

Zobacz też: Kościół podjął działania w związku z koronawirusem. "Za późno i za mało"

Pogrzeb w czasach epidemii koronawirusa

Branża pogrzebowa wdrożyła już nowe procedury na czas epidemii, jak odkażanie karawanów, zamknięcie trumien zaraz po złożeniu w nich ciał. Do minimum ograniczono czynności związane przygotowaniem ciał do pochówku. Takie zalecenia przedstawił w piśmie do branży Główny Inspektor Sanitarny.

d6w9ps0

- Mamy ogromny problem z dostępem do środków odkażających oraz maseczek, kombinezonów i innych środków ochrony. Zakłady pogrzebowe kupują je we własnym zakresie. Dostępność tych środków na rynku jest bardzo ograniczona. Poprosiliśmy Ministerstwo Zdrowia o dopisanie zakładów pogrzebowych do listy instytucji, które mogłyby otrzymywać je na zasadach priorytetowych, z rezerw państwowych - mówi dalej Robert Czyżak.

Zwraca uwagę, że w ostatnich tygodniach pojawił się problem z odbieraniem ciał osób, które zmarły we własnych domach. - Rosną obawy pracowników, ponieważ my nie mamy dostępu do informacji, czy w mieszkaniu, do którego wchodzimy, znajdowały osoby np. skierowane do kwarantanny domowej. Sanepid zazwyczaj nie chce udzielać informacji, powołując się na ochronę danych osobowych. Na wszelki wypadek i tak stosujemy środki ochrony - dodaje.

Koronawirus. 60 zakażeń podczas pogrzebów w Hiszpanii

Podkreśla, że rodziny zmarłych dostosowały się do ograniczenia obecności na pogrzebie jedynie 5 osób. Ceremonie pogrzebowe odbywają się tylko na cmentarzach.

d6w9ps0

Dodajmy, że środki ostrożności w branży pogrzebowej wcale nie są na wyrost. Na początku epidemii koronawirusa w Hiszpanii dwa ogniska zakażeń były związane z pogrzebami w prowincjach Alava i La Rioja. Od uczestników ceremonii przybyłych z Włoch, zależeniu uległo wówczas 60 osób.

Wirtualna Polska ruszyła z akcją wspierającą służbę zdrowia. Na wydarzeniu na FB Wirtualna Polska - Wspieram Szpitale - wymiana potrzeb, informacji i darów będziemy na bieżąco informować, który szpital potrzebuje wsparcia i w jakiej formie.

Zapisz się na nasz specjalny newsletter o koronawirusie.

Masz news, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d6w9ps0

Podziel się opinią

Share
d6w9ps0
d6w9ps0
Więcej tematów