Powołuje się na niego Ziobro. Quatremer: odkryłem, że żandarm zachowuje się jak złodziej

- W UE potrzeba najlepszych ludzi, a nie polityków u kresu kariery. Tymczasem do instytucji europejskich trafiają właśnie tacy ludzie, również z Polski - mówi Jean Quatremer. To autor publikacji w "Liberation", do której odnosi się w liście do szefowej Komisji Europejskiej minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro.

Warszawa, 11.12.2021. Minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro podczas konferencji prasowej w siedzibie resortu w Warszawie, 11 bm. Temat spotkania: List do przewodniczącej KE w sprawie ujawnionej przez media politycznej korupcji w TSUE. (kf) PAP/Paweł SupernakQuatremer: odkryłem, że żandarm zachowuje się jak złodziej. To na niego powołuje się Ziobro
Źródło zdjęć: © PAP | PAP/Paweł Supernak
Violetta Baran
187

Przypomnijmy, że w sobotę minister sprawiedliwości Zbigniew Ziobro wysłał do szefowej KE Ursuli von der Leyen list. Jak tłumaczył podczas konferencji prasowej ma on związek z "gigantyczną aferą korupcyjną", którą ujawniła francuska prasa.

Z informacji dziennikarzy wynika, że sędziowie TSUE na podlewanych alkoholem kolacjach mieli dogadywać się i handlować wpływami co do spraw, będących w zakresie ich odpowiedzialności jako sędziów. Te informacje podważają obiektywizm i niezależność TSUE - stwierdził Ziobro, który - jak podkreślił - wydaje wyroki w kluczowych sprawach także dotyczących Polski. Wymienił przy tym sprawę kopalni w Turowie i reformy polskiego wymiaru sprawiedliwości. - Te wyroki mogły być dyktowane innymi względami niż litera prawa i traktatów, którymi powinni się wyłącznie kierować bezstronni z natury rzeczy sędziowie, wskazują twarde fakty - stwierdził szef MS.

- Czy to nie po tych sutych kolacjach, zakrapianych alkoholem, podejmowano te decyzje? - zastanawiał się Ziobro.

Minister domaga się od szefowej KE, by "w poczuciu odpowiedzialności za UE zechciała podjąć wszystkie możliwe działania, aby aferę wyjaśnić".

Quatremer: odkryłem, że żandarm zachowuje się jak złodziej

Brukselska korespondentka Polsat News, Dorota Bawołek rozmawiała z Jeanem Quatremerem, dziennikarzem śledczym francuskiej gazety, który jest autorem publikacji, na które powoływał się Ziobro.

- Główna część mojego dochodzenia dotyczy Europejskiego Trybunału Obrachunkowego. To jest jakby finansowe sumienie europejskie, nadzorujące właściwe wykorzystanie unijnych funduszy - stwierdził Quatremer. - Odkryłem, że w istocie żandarm zachowuje się jak złodziej - dodał.

Quatremer tłumaczy, że odkrył, iż prezes Europejskiego Trybunału Obrachunkowego (ETO), wynajmuje razem ze swoimi trzema podwładnymi fikcyjne mieszkanie w Luksemburgu, a w rzeczywistości mieszka w Düsseldorfie. - to jest najcięższe oskarżenie, jakie przeciwko niemu wytaczam. Jego miesięczne wynagrodzenie - 24 tysiące euro - składa się między innymi z dodatku na mieszkanie, około 3,5 tysiąca euro, przyznanego właśnie po to, by przewodniczący rzeczywiście mieszkał w Luksemburgu - mówi w rozmowie z Polsat News dziennikarz "Liberation".

- Poprosiłem więc o wyjaśnienia. Odpowiedź, jaką uzyskałem, brzmiała: robię, co mi się podoba, to moje życie prywatne. Tymczasem nie - to nie jest jego prywatna sprawa, tu chodzi o wykorzystywanie unijnych pieniędzy - tłumaczy Quatremer.

Quatremer: zostajesz sędzią TSUE czy członkiem ETO? Musisz być poza podejrzeniami

Dziennikarz dodaje, że wtedy dokonał kolejnego odkrycia: "sprzeniewierzany był fundusz reprezentacyjny: opłacano z niego kolacje dla członków gabinetu przewodniczącego Trybunału i przyjęcia z udziałem biznesmenów, polityków, urzędników z innych instytucji unijnych".

Na uwagę prowadzącej rozmowę Doroty Bawołek, że wykorzystywanie przez polityków publicznych pieniędzy w prywatnych celach, to żadna nowość, odparł, iż w tym przypadku "mamy do czynienia z unijnym stróżem prawa". - Czyli tym, który wskazuje państwom, Komisji i Parlamentowi Europejskiemu, co jest defraudacją, a co nie. Jakże mogę mieć zaufanie do Europejskiego Trybunału Obrachunkowego twierdzącego, że unijny budżet - pani pieniądze, moje pieniądze - był właściwie wykorzystany, skoro to sam Trybunał dopuszczał się defraudacji? - tłumaczy Quatremer.

- Jeszcze poważniejsze jest inne odkrycie. Sędziowie Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej, TSUE, uczestniczyli w handlu wpływami podczas kolacji z lobbystami. Szwedzki sędzia przyjął zaproszenie na polowanie w Chambord, organizowane przez lobby właścicieli gruntów. Wyobraża to sobie pani? Sędzia, który robi coś podobnego? - zauważył Quatremer.

Dziennikarz przyznał, że sędziów TSUE i członków ETO nie obowiązuje "Rejestr służący przejrzystości", mogą spotykać się więc, z kim chcą i nie muszą nikogo o tym informować. Podkreślił jednak, że jeśli ktoś zostaje komisarzem europejskim, sędzią TSUE czy członkiem Europejskiego Trybunału Obrachunkowego, to powinien zachowywać się bez zarzutu. - Musisz być poza wszelkim podejrzeniem - stwierdził Quatremer.

Zdaniem dziennikarza trzeba "ujawniać i potępiać podobne skandale, tak by się więcej nie powtarzały".

- Potrzeba tu najlepszych ludzi, a nie polityków u kresu kariery. Tymczasem do instytucji europejskich trafiają właśnie tacy ludzie, z wszystkich krajów Wspólnoty, również z Polski - zauważył w rozmowie z Polsat News Jean Quatremer.

Źródło: polsatnews.pl

Wybrane dla Ciebie

Iran uprzedził atak USA. Zła wiadomość dla Trumpa
Iran uprzedził atak USA. Zła wiadomość dla Trumpa
Nie ma informacji o polskich rannych. MSZ o sytuacji na Bliskim Wschodzie
Nie ma informacji o polskich rannych. MSZ o sytuacji na Bliskim Wschodzie
Duże ryzyko Trumpa. Złamał obietnicę wyborczą
Duże ryzyko Trumpa. Złamał obietnicę wyborczą
Rebelianci szykują się do ataku. Grożą USA
Rebelianci szykują się do ataku. Grożą USA
"Prezydent pokoju" zaatakował wbrew woli wyborców. Co może grozić Amerykanom?
"Prezydent pokoju" zaatakował wbrew woli wyborców. Co może grozić Amerykanom?
Dlaczego USA zaatakowały Iran? Oto, co musisz wiedzieć
Dlaczego USA zaatakowały Iran? Oto, co musisz wiedzieć
"Pogromca bunkrów". Takich bomb użyli Amerykanie
"Pogromca bunkrów". Takich bomb użyli Amerykanie
Co dalej po ataku na Iran? [OPINIA]
Co dalej po ataku na Iran? [OPINIA]
Jak Iran odpowie USA? Eksperci wskazują na bazy wojskowe
Jak Iran odpowie USA? Eksperci wskazują na bazy wojskowe
Decyzja zapadła wcześniej. Odsłaniają kulisy ataku na Iran
Decyzja zapadła wcześniej. Odsłaniają kulisy ataku na Iran
Iran chce nadzwyczajnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ
Iran chce nadzwyczajnego spotkania Rady Bezpieczeństwa ONZ
Ryzyko impeachmentu. Trump ma problemy po ataku na Iran
Ryzyko impeachmentu. Trump ma problemy po ataku na Iran