Trwa ładowanie...
d1eatmj

Potwierdzenie istnienia ciemnej materii w wewnętrznych rejonach Drogi Mlecznej

Naukowcom udało się uzyskać dowody na występowanie ciemnej materii w wewnętrznych częściach Drogi Mlecznej, galaktyki, w której znajduje się Układ Słoneczny - poinformował Uniwersytet Techniczny w Monachium (Niemcy).
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Widok na centrum Galaktyki z zaznaczonymi na zdjęciu pomiarami prędkości rotacji
Widok na centrum Galaktyki z zaznaczonymi na zdjęciu pomiarami prędkości rotacji (PAP, Fot: Serge Brunier/NASA)
d1eatmj

Początki rozważań nad występowaniem ciemnej materii w galaktykach i gromadach galaktyk sięgają lat 30. ubiegłego wieku. Jednak na dobre temat tajemniczej, niewidocznej materii (nazywanej w astronomii właśnie "ciemną materią") wszedł w główny nurt badań astronomicznych w latach 70. XX wieku. W szczególności jej istnienie zostało zaproponowane jako wyjaśnienie pomiarów rotacji gazu i gwiazd wokół centrów galaktyk, których nie dało się wytłumaczyć we właściwy sposób jedynie oddziaływaniami grawitacyjnymi od znanych, widocznych skupisk materii.

Na podstawie podobnych wniosków postuluje się istnienie ciemnej materii w Drodze Mlecznej, szczególnie w jej zewnętrznych częściach. Natomiast obserwacyjne udowodnienie występowania ciemnej materii w bardziej centralnych rejonach naszej rodzimej galaktyki jest utrudnione ze względu na problemy z precyzyjnymi pomiarami prędkości gazu i gwiazd w tym obszarze.

Naukowcom z uniwersytetów w Niemczech, Szwecji, Hiszpanii, Brazylii i Holandii udało się uzyskać dowód na występowanie ciemnej materii w wewnętrznych obszarach Drogi Mlecznej, w tym w rejonie naszego bliskiego otoczenia w Galaktyce. Rezultatami pochwalili się w publikacji, która ukazała się w poniedziałek na internetowych stronach czasopisma "Nature Physics".

d1eatmj

Jak tego dokonali? Badacze zgromadzili opublikowane do tej pory dane na temat ruchów gazu i gwiazd w Drodze Mlecznej. Następnie porównali pomiary z przewidywaniami prędkości rotacji przy założeniu, że w Galaktyce istnieje tylko świecąca materia. Według naukowców wyniki wyraźnie wskazują, że obserwacji nie da się wyjaśnić występowaniem tylko materii świecącej i do modelu trzeba wprowadzić duże ilości ciemnej materii w przestrzeni wokół położenia Słońca w Galaktyce oraz w kierunku do centrum Drogi Mlecznej.

Natura ciemnej materii ciągle jednak nie jest znana i jest tematem badań oraz dyskusji naukowych. Na przykład opisywana najnowsza publikacja w "Nature Physics" nie zgadza się częściowo z wynikami opublikowanymi w 2012 roku, kiedy to inny zespół badawczy zbadał ruchy 400 gwiazd w odległości 13 tysięcy lat świetlnych od Słońca i na tej podstawie doszedł do wniosków, że w otoczeniu Słońca brakuje ciemnej materii lub jest jej bardzo mało (co z kolei jest niezgodne z modelami teoretycznymi, które wskazują, że w naszym rejonie Galaktyki powinna jednak występować ciemna materia).

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d1eatmj

Podziel się opinią

Share
d1eatmj
d1eatmj
Więcej tematów