Trwa ładowanie...
dtakl6d

Potrzebne kontrole skupu interwencyjnego

Prezes Kółek Rolniczych Władysław Serafin
chce wspólnie z organami państwa prowadzić kontrole firm, które
skupują od rolników produkty w ramach interwencji państwa na
rynkach rolnych.

dtakl6d
dtakl6d

W ocenie Kółek Rolniczych, na interwencji bogacą się nieuczciwi pośrednicy, a nie zyskuje rolnik.

My mamy wiedzę, które firmy mogą prowadzić ten nielegalny proceder. Państwo ma aparat kontrolny, który przeciw nieuczciwym firmom można wykorzystać. Chcemy połączyć te dwa potencjały - powiedział Serafin w środę na konferencji prasowej w Warszawie.

Kółka Rolnicze uważają, że część firm wybieranych przez Agencję Rynku Rolnego w drodze przetargów do prowadzenia skupu, dopuszcza się przestępstw.

Zamiast trzymać zboże w silosach, firma obraca nim, nielegalnie importuje zboże i cały czas bierze pieniądze za przechowywanie od Agencji - tłumaczył Serafin.

dtakl6d

W przypadku rynku mięsa działają objazdowe skupy, które płacą bardzo niską cenę rolnikom. Tą drogą uzyskują dokumentację sprzedaży dla ubojni, na podstawie której zgłaszają się po zwrot dopłat. Skala może sięgnąć złotówki na każdym kilogramie żywca, czyli średnio 100 zł za sztukę. Te pieniądze zamiast trafić do rolników wzbogacają pośrednika - powiedział Serafin.

Na rynku mleka spółdzielnie, pomimo uzyskania od rządu dopłat do przechowywania mleka i siedmiogroszowych dopłat do każdego litra mleka ekstra, wypłacają rolnikom niższe kwoty. Rolnicy nie są zadowoleni, bo mleczarnie, mimo interwencji, obniżają stawki wypłacane rolnikom. Na przykład w Świętokrzyskiem za to samo mleko w klasie ekstra jedna spółdzielnia płaci 55-65 groszy, a niektóre 1,30 zł - mówił Serafin.

Jeśli państwo dopilnuje właściwego wykorzystania dopłat, tak by trafiały do rolników, a nie do pośredników, związki rolnicze nie będą musiały protestować na ulicach - mówił.

Prezes Kółek Rolniczych wyjaśnił, że chodzi o kontrole w punktach granicznych i podmiotach gospodarczych, przeprowadzane wspólnie z rolnikami przez instytucje skarbowe, wydziały przestępczości gospodarczej, NIK. Przypomniał, że rolnicze związki zawodowe mają ustawowe prawo do kontroli funkcjonowania prawa i obrony interesów rolników.

dtakl6d

Da się uszczelnić tę dziurawą konewkę, uszczelnić i ukrócić nadmierne bogacenie się pośredników. Dopiero wtedy będziemy mogli mówić o skutecznej interwencji na rynkach rolnych - ocenił Serafin.

Kółka mają listę firm, o których sądzą, że prowadzą podejrzane operacje związane z interwencją na rynkach rolnych. To oczywiście lista nieoficjalna, którą trzeba zweryfikować wspólnymi działaniami kontrolnymi - powiedział.(iza)

dtakl6d
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
dtakl6d
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj