PolskaPotrzeba krwi

Potrzeba krwi

Podczas wakacji w wielu szpitalach brakuje krwi, gdyż stali dawcy wyjeżdżają na wakacje, a preparatów krwi nie można długo przechowywać bo zaledwie od 21 do 42 dni. Tymczasem zapotrzebowanie na krew w sezonie letnim rośnie z powodu dużej liczby wypadków drogowych.

Doktor Jolanta Antoniewicz-Papis z Instytutu Hematologii i Transfuzjologii Krwi podkreśla, że problem braku krwi podczas wakcji pojawia się co roku. Wyraziła nadzieję, że uda się pozyskać honorowych dawców podczas coraz częstszych akcji wyjazdowych zachęcających do oddawania krwi.

Doktor Antoniewicz-Papis podkreśliła, że krew może oddać osoba zdrowa w wieku od 18 do 60 lat, a w wyjątkowych wypadkach do 65-ciu, gdy jest to stały dawca. Lekarz przeprowadza wywiad z dawcą i wypełnia kwestionariusz. Dawca przechodzi wszystkie badania na nosicielstwo wirusów żółtaczki typu B i C oraz wirusa HIV. Osoby po zabiegach chirurgicznych oraz powykonaniu tatuażu nie mogą - przez pewien czas - oddawać krwi, by nie stwarzać zagrożenia biorcom.

anie krwi jest zabiegiem bezpiecznym dla naszego zdrowia - podkreśla doktor Jolanta Antoniewicz-Papis. Oddanie 450 mililitrów krwi nie stwarza zagrożenia dla naszego zdrowia. Ta ilość jest w pełni regenerowana przez organinizm w ciągu 2-3 dni. Sprzęt do pobierania krwi jest jednorazowy, w pełni sterylny, nie ma możliwości przeniesienia jakiegokolwiek zakażenia - zapewniła doktor.

Dla regionalnych centrów krwiodawstwa i krwiolecznictwa najcenniejsi są stali dawcy, którzy odając krew są pod stałą kontrolą lekarską.(ab)

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (0)