PolskaPotępienie “Super Expressu”

Potępienie “Super Expressu”

Wszyscy uczestnicy "Salonu politycznego Trójki" - Marek Siwiec, Marek Borowski, Zbigniew Kuźmiuk, Bronisław Komorowski, Marek Jurek i Lech Nikolski - zdecydowanie potępili opublikowanie w sobotę przez "Super Express" zdjęć zabitego w Iraku reportera Telewizji Polskiej Waldemara Milewicza.

Szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego powiedział, że było to zachowanie "skandaliczne" i "wstrętne". Dodał, że liczy, iż list protestacyjny, pod którym podpisali się przedstawiciele mediów, podziała ozdrowieńczo na tych, którzy gonią za prymitywnie rozumianą popularnością.

Szef Socjaldemokracji Polskiej Marek Borowski skomentował publikację jako przejaw zjawiska prymityzowania wiadomości, epatowania krwią i śmiercią. Powiedział również, że byłoby krokiem do przodu, gdyby środowisku dziennikarskiemu udało się przyjąć pewne kryteria, które nie dopuszczą do takich publikacji w przyszłości.

Zbigniew Kuźmiuk z PSL wątpi, by list protestacyjny wpłynął na część mediów, które nadal będą epatować przemocą. Zaznaczył jednak, że jest on sygnałem, że nie wszystko można pokazać i nie o wszystkim można pisać.

Podobnego zdania jest Bronisław Komorowski z Platformy Obywatelskiej, według którego media walcząc o często mało wybrednego czytelnika nadal co jakiś czas będą posuwać się do takich kroków. Bronisław Komorowski podkreślił, że w dużej mierze będzie zależeć od postawy środowiska dziennikarskiego i jego autorytetów, by do takich wydarzeń w przyszłości nie dochodziło.

Z tą opinią polemizował Marek Jurek. Zdaniem posła Prawa i Sprawiedliwości, takie zjawiska - jak publikacja "Super Expressu" - powinny zostać zepchnięta na margines społeczny, a ludzie za nie odpowiedzialni powinni ponosić konsekwencje swojego postępowania.

Także Rada Etyki Mediów wyraziła w swoim oświadczeniu głębokie oburzenie zamieszczeniem zdjęcia. _ "Jest to, kolejne w ostatnim czasie, drastyczne naruszenie przez gazety jednej z podstawowych norm obowiązujących w kulturze europejskiej, która nakazuje szacunek i dyskrecję wobec śmierci każdego człowieka. REM wielokrotnie upominała się o jej przestrzeganie"_ - czytamy w oświadczeniu.

Według REM opublikowanie takiego zdjęcia "narusza zarazem zapisaną w Karcie Etycznej Mediów zasadę kierowania się dobrem odbiorcy, naraża bowiem na wstrząs wrażliwość czytelników, a jednocześnie zakłada, że większość z nich pragnie i oczekuje od mediów pożywki dla tego rodzaju bulwersujących doznań".

Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)