Trwa ładowanie...
d3n9xc0
hiszpania
14-04-2006 10:15

Poszukiwany gangster zatrzymany w Hiszpanii

Poszukiwany od kilku lat jeden z najgroźniejszych śląskich gangsterów, Sebastian S. pseud. Rakieta, został w nad ranem zatrzymany w Hiszpanii. Katowicka prokuratura zarzuca mu m.in. zabójstwo dwóch konwojentów z Sosnowca przed czterema laty. Grozi mu kara dożywocia.

d3n9xc0
d3n9xc0

Od kilku lat S. był na czele policyjnej top-listy najbardziej poszukiwanych przestępców ze Śląska. To ostatni pozostający dotąd na wolności członek groźnej bandy, która w latach 2000-2002 dokonała ponad stu przestępstw, m.in. napadów na placówki bankowe i konwoje oraz kradzieży aut - powiedział kom. Piotr Bieniak z zespołu prasowego śląskiej policji.

O tym, że S. ukrywa się w Hiszpanii śląscy policjanci z Centralnego Biura Śledczego wiedzieli od września zeszłego roku. Nawiązali współpracę z hiszpańską policją, a katowicki sąd wydał europejski nakaz aresztowania. Niedawno ustalono, że "Rakieta" przebywa na wybrzeżu Zatoki Biskajskiej, na północy kraju. Zatrzymano go w miejscowości Salgera, gdy bawił się na dyskotece. Był kompletnie zaskoczony.

W akcji zatrzymania S. brało udział ponad 20 hiszpańskich policjantów. Podejrzany dwukrotnie próbował uciekać, najpierw gdy został zatrzymany w dyskotece, drugi raz podczas przewożenia do miejscowej jednostki policji - powiedział Bieniak.

Sebastian S. był w grupie mężczyzn, którzy w kwietniu 2002 roku w Sosnowcu z zimną krwią zastrzelili dwóch konwojentów, przewożących pieniądze spółdzielni mieszkaniowej. To właśnie S. miał strzelać do ochroniarzy. Za ich zabójstwo w toczącym się procesie odpowiada także Kamil G. Inny uczestnik napadu, Damian S., zginął później podkładając bombę w samochodzie.

d3n9xc0

Proces w sprawie zabójstwa konwojentów toczy się przed Sądem Okręgowym w Katowicach. Poza G. na ławie oskarżonych zasiadło kilkanaście innych osób, którym prokuratura zarzuca dokonanie 16 napadów z bronią w ręku. Tylko G. odpowiada w tym procesie za zabójstwo konwojentów. Za to samo odpowie wkrótce S.

Prokuratura wydała postanowienie o przedstawieniu S. zarzutów zabójstwa, udziału w napadzie na konwojentów, nielegalnego posiadania broni oraz kradzieży samochodu. Zarzuty te zostaną mu ogłoszone, gdy dojdzie do skutku ekstradycja zatrzymanego do Polski - powiedział oskarżający w sprawie zabójstwa konwojentów prok. Leszek Goławski.

Odpowiadający za zabójstwo konwojentów Kamil G. w grudniu ubiegłego roku został również oskarżony o zlecenie zabójstwa prokuratora Goławskiego. Z ustaleń prokuratury wynika, że G., który w 2004 roku siedział w aresztach w Zabrzu i Katowicach, kilkakrotnie próbował zlecić zabójstwo prokuratora, m.in. za pomocą specjalnej tuby wystrzeliwał grypsy poza mury. Według informacji prasowych, zlecenie miał wykonać właśnie Sebastian S.

Nie wiadomo jeszcze, kiedy S. może zostać przewieziony do Polski. W przypadku innego poszukiwanego przez śląską prokuraturę gangstera, Zbigniewa Ś. pseud. Pyza, procedura ekstradycyjna trwała rok. Pyza został zatrzymany w 2001 roku w Hiszpanii wraz z Andrzejem Z. pseud. Słowik.

Szybkość ekstradycji zależy m.in. od tego, czy zatrzymany popełnił także jakieś przestępstwa na terenie Hiszpanii. Po ekstradycji, jeżeli polscy prokuratorzy będą chcieli postawić S. nowe zarzuty, konieczna będzie zgoda strony hiszpańskiej.

d3n9xc0
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3n9xc0
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj