Posypały się mandaty za stare "prawka"
**Policja zatrzymuje stare prawa jazdy oraz poucza i wystawia mandaty za brak nowych dokumentów - wynika z informacji zebranych w czwartek przez PAP.**
06.07.2006 | aktual.: 06.07.2006 17:31
Polska Wytwórnia Papierów Wartościowych (PWPW) szacuje, że w lipcu wyprodukuje około 400 tys. nowych praw jazdy. W czerwcu PWPW wyprodukowała 624 tys.
Od soboty, 1 lipca, ważne są tylko nowe, plastikowe prawa jazdy. Piątek 30 czerwca był ostatnim dniem, w którym kierowcy legitymujący się prawami jazdy na papierowych blankietach, mogli na ich podstawie prowadzić samochody.
Wymiany wymagały prawa jazdy wydane od 1 maja 1993 r. do 30 czerwca 1999 r. oraz wydane po 1 lipca 1999 r. na blankietach papierowych.
W Warszawie do wymiany zostało około 100 tys. praw jazdy. Na nowy dokument trzeba czekać dwa do trzech tygodni - poinformowali przedstawiciele władz miasta w środę na konferencji prasowej.
Warszawscy urzędnicy wykryli kilkanaście prób wymiany sfałszowanego dokumentu.
Jak dowiedziała się PAP w Komendzie Stołecznej Policji, do godzin porannych w czwartek zatrzymano w Warszawie 49 starych praw jazdy, karząc kierowców mandatami od 20 do 500 zł.
Ok. 100 tysięcy kierowców nie wymieniło jeszcze starych praw jazdy w Krakowie - poinformował PAP kierownik referatu praw jazdy Wydziału Komunikacji Urzędu Miasta Krakowa, Andrzej Dzierża.
Według niego w ostatnich dniach zmniejszyła się liczba osób składających wnioski o wymianę praw jazdy i obecnie jest ich kilkaset dziennie. Na nowy dokument czeka się od 1,5 do 2 miesięcy.
Krakowscy urzędnicy co roku wykrywają kilkanaście prób wymiany sfałszowanych praw jazdy, ale przypadki te są łatwe do wychwycenia, ponieważ dokumenty zwykle są nieudolnie podrobione.
Jak poinformował PAP komisarz Krzysztof Dymura z Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Krakowie, kierowcy posługujący się nieaktualnymi prawami jazdy nie mogą liczyć na pobłażliwość policji.
Jeszcze dwa tysiące osób nie wymieniło praw jazdy w Województwie Wielkopolskim - wynika z informacji Dyrektora Wydziału Komunikacji i Transportu Urzędu Marszałkowskiego Miasta Poznania, Małgorzaty Kaniewskiej. Na otrzymanie nowego dokumentu trzeba czekać 30 dni.
Podczas kontroli drogowych policja wykryła kilka osób posługujących się starymi dokumentami.
W takim przypadku nakładamy mandat 50 złotych, zabieramy dokument i wystawiamy zaświadczenia na podstawie, którego kierowca może przez 7 dni prowadzić samochód- powiedział PAP Józef Klimczewski, naczelnik sekcji ruchu drogowego poznańskiej policji.
Nie wiadomo ile osób w woj. dolnośląskim musi wymienić stare prawo jazdy na nowe. Wydziały komunikacji nie posiadają takich danych.
Anna Świderska z wydziału komunikacji we Wrocławiu powiedziała PAP, że na nowe prawo jazdy czeka się od trzech tygodni do nawet dwóch miesięcy.
Dolnośląska policja początkowo jedynie pouczała kierowców, którzy wciąż legitymują się starym prawem jazdy.
Najpierw zabieraliśmy stare blankiety kierowcom i tylko ich pouczaliśmy. Teraz jednak zabieramy prawo jazdy i wręczamy mandat - powiedział PAP Paweł Petrykowski z biura prasowego Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.
Ponad pięć tys. łodzian nie wymieniło jeszcze starych praw jazdy - poinformował w czwartek PAP z-ca dyrektora wydziału praw jazdy i rejestracji pojazdów Urzędu Miasta Łodzi, Rajmund Kądziela. Według niego na nowe dokumenty czeka się do 30 dni.
Dotychczas odnotowano około 20 prób wymiany sfałszowanych praw jazdy.
Zdarzały się przypadki, że musieliśmy wzywać policję, która zatrzymywała do wyjaśnienia próbujących oszukać nasz wydział- powiedział Kądziela.
Do środy w całym województwie policja nałożyła 70 mandatów po 50 zł, za brak nowego prawa jazdy.
Jak dowiedziała się PAP w Ministerstwie Transportu (MT) w końcu czerwca, ani zaświadczenie o złożeniu wniosku o nowe prawo jazdy, ani potwierdzenie zgłoszenia utraty prawa jazdy, nie zastąpi tego dokumentu i nie powinno być honorowane przez policję.
W Komendzie Głównej Policji poinformowano PAP, że w zasadzie tylko ważne prawo jazdy jest właściwym dokumentem poświadczającym uprawnienia do prowadzenia samochodu. W przypadku zatrzymania prawa jazdy, policja może wydać zaświadczenie, ale jest ono ważne tylko 7 dni.