Posłowie za kontrolą w supermarketach
W piątek Sejm wezwał organy administracji państwowej do przeprowadzenia kontroli w super- i hipermarketach. O przeprowadzenie kontroli wnioskowała LPR. Za przyjęciem uchwały było w tej sprawie 400 posłów, przeciwko jeden, a 3 osoby wstrzymały się od głosu.
Zgodnie z uchwałą, kontrola ma obejmować swym zakresem prawo pracy, prawo podatkowe, warunki higieniczno-sanitarne, zasady ochrony konkurencji i konsumentów oraz stosowanie przez duże sklepy cen dumpingowych.
Sejm głosował także nad odrzuceniem informacji rządu o gospodarczych i społecznych skutkach funkcjonowania super- i hipermarketów. Informację tę rząd przedstawił podczas czwartkowej debaty. Za jej odrzuceniem był PiS. Sejm nie podzielił jednak opinii klubu i przyjął informację.
Z informacji rządu wynika, że w 2000 roku w Polsce było ponad 4,1 tys. supermarketów, w których zatrudniono 64 tys. osób.
Naruszenia prawa związane z udzielaniem należnych urlopów stwierdzono w 2001 roku w 19% sklepów, wobec 24% w 2000 r. Supermarkety coraz częściej nie wywiązują się z przyznawania zaległych urlopów (z 50% w 2000 r. do 89% w 2001 r.), więcej dużych sklepów nie wypłaca też ekwiwalentów za niewykorzystany urlop (24% w 2000 r, 32% w 2002). (jask)