Trwa ładowanie...
d28in8u
04-12-2008 23:10

Posłowie za dalszymi pracami nad zmianami w prawie wyborczym

Sejm skierował do dalszych prac w
komisji projekty zmian prezydenckiej ordynacji wyborczej, ustawy o
referendum ogólnokrajowym oraz ordynacji wyborczej do Parlamentu
Europejskiego.

d28in8u
d28in8u

Najważniejsza zmiana w projekcie nowelizacji ordynacji do PE to jest umożliwienie głosowania przez pełnomocnika oraz wprowadzenie dwudniowego głosowania. Głównym celem tych zmian jest zwiększenie frekwencji wyborczej. Wyborcy w eurowyborach mogliby głosować w sobotę i niedzielę od godz. 8 do godz. 20.

Przez pełnomocnika w eurowyborach mogłyby głosować osoby niepełnosprawne oraz mające 75 i więcej lat. Projekt przewiduje, że pełnomocnikiem może być osoba, która jest wpisana do rejestru wyborców w tej samej gminie, co osoba, która udziela pełnomocnictwa.

Zgodnie z projektem pełnomocnictwo jest udzielone przed wójtem, burmistrzem (prezydentem miasta) lub innym upoważnionym pracownikiem urzędu gminy.

Zmiany w ustawie o referendum umożliwiają przeprowadzenie referendum razem z wyborami do Parlamentu Europejskiego, co obecnie jest niemożliwe.

d28in8u

Projekt zmian ordynacji prezydenckiej przewiduje likwidację możliwości pozyskiwania środków na kampanię ze zbiórek publicznych. Chodzi o tzw. cegiełki, które utrudniają rozliczenie komitetów z zebranych środków.

Inną zmianą jest zakaz pozyskiwania środków na kampanię od firm, a także zniesienie możliwości pozyskiwania przez komitet wyborczy wartości niepieniężnych (np. różnego rodzaju usług) za wyjątkiem rozpowszechniania plakatów, ulotek i innych materiałów wyborczych przez osoby fizyczne.

Komitet wyborczy będzie też miał obowiązek posiadania swojej strony internetowej, na której znajdą się informację dotyczące środków finansowych przeznaczonych i zebranych na kampanię.

Waldy Dzikowski (PO) przedstawiając projekty podkreślił, że proponowane zmiany mają na celu "ułatwienie obywatelom udziału w wyborach i uporządkowanie zasad finansowania kampanii wyborczej".

d28in8u

Stanisław Pięta (PiS) powiedział, że jego klub poprze propozycje PO dotyczące m.in. finansowania kampanii wyborczej. - Podzielamy pogląd, iż wprowadzenie takich rozwiązań przyczyni się do wzmocnienia transparentności kampanii wyborczej - podkreślił.

Zastrzegł jednak, że klub PiS nie zgodzi się na propozycję dwudniowych wyborów do europarlamentu i możliwości głosowania przy pomocy pełnomocnika. - Uważamy, że wybory do PE powinny się odbywać pod pełną kontrolą społeczną i zapewniają to wybory jednodniowe - stwierdził poseł.

Jak dodał, projekt posiada zabezpieczenia pomiędzy zakończeniem wyborów w pierwszym dniu i rozpoczęciem w kolejnym, ale nie daje on wystarczającego bezpieczeństwa jaki jest w przypadku wyborów jednodniowych. W ocenie Pięty argumentem przeciwko temu są także zwiększone koszty takich wyborów.

d28in8u

Witold Gintowt-Dziewałtowski (Lewica) oświadczył, że jego klub poprze propozycje w sprawie wyborów do PE, ale nie zgodzi się na zmiany w ustawie o wyborze prezydenta i referendum ogólnokrajowym.

Poseł podkreślił ocenił też, że niedobrą praktyką jest trzymanie projektów ustaw opozycji w "zamrażarce". Jako przykład podał złożony w Sejmie w czerwcu przez Lewicę projekt kodeksu wyborczego.

Za dalszymi pracami nad projektami opowiedział się Eugeniusz Kłopotek

d28in8u
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d28in8u
Więcej tematów