Trwa ładowanie...
d81nle5

Posłowie z Litwy zaniepokojeni zamiarem wprowadzenia zakazu aborcji w Polsce. Wystosowali list do marszałka Sejmu

• Grupa litewskich posłów wystosowała list do marszałka Sejmu
• Wyrażają w nim swoje obiekcje wobec możliwego wprowadzenia zakazu aborcji w Polsce
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński
Marszałek Sejmu Marek Kuchciński (PAP, Fot: Tomasz Gzell)
d81nle5

38 litewskich posłów wystosowało list do marszałka Sejmu RP Marka Kuchcińskiego, w tym przedstawiciele frakcji socjaldemokratów, liberałów i konserwatystów.

W liście odnotowują się, że już teraz w Polsce obowiązuje jedna z najsurowszych regulacji prawnych dotycząca usuwania ciąży, ofiarami której są "kobiety i rodziny głównie niezamożne i o niskim poziomie wykształcenia". "Zmusza to do nielegalnej aborcji, czy wyjazdów za granicę w celu usunięcia ciąży" - czytamy w liście.

Jak poinformowała w piątek posłanka i znana na Litwie obrończyni praw kobiet Marija Pavilioniene, "treść listu przygotowało Europejskie Parlamentarne Forum ds. Populacji i Rozwoju, które my poparliśmy".

d81nle5

Posłanka zaznaczyła, że "dyskusja w Polsce na temat całkowitego zakazu aborcji jest niepokojąca, a propozycja okrutna wobec kobiet". Pavilioniene nie wyklucza, że antyaborcyjna dyskusja w Polsce odnowi analogiczną dyskusję na Litwie.

Wiele kontrowersji w litewskim społeczeństwie wzbudza zgłoszony przez Akcję Wyborczą Polaków na Litwie (AWPL) jeszcze w 2005 roku projekt ustawy o ochronie życia poczętego. Projekt zakłada, że ciąża mogłaby być przerywana do 12. tygodnia, ale jedynie w przypadku, gdy kobieta padła ofiarą gwałtu. Obecnie na Litwie aborcja jest dozwolona do 12. tygodnia ciąży bez żadnych ograniczeń.

Co roku na Litwie na aborcję decyduje się około 10 tys. kobiet. Według posłanki Pavilioniene każdego roku ta liczba maleje, gdyż kobiety mają dostęp do antykoncepcji, a także ze względu na to, że wśród młodzieży wzrasta poziom edukacji seksualnej.

d81nle5

Podziel się opinią

Share
d81nle5
d81nle5