PolskaPosłowie Ruchu Palikota chwalą prezydencki projekt dot. obrony przeciwrakietowej

Posłowie Ruchu Palikota chwalą prezydencki projekt dot. obrony przeciwrakietowej

Od klubu Ruchu Palikota zaczęły się konsultacje Stanisława Kozieja, szefa Biura Bezpieczeństwa Narodowego, ws. prezydenckiej nowelizacji ustawy o przebudowie i finansowaniu armii. Ma on zapewnić nakłady na system obrony przeciwrakietowej. Według posłów RP projekt to krok w dobrym kierunku.

Posłowie Ruchu Palikota chwalą prezydencki projekt dot. obrony przeciwrakietowej
Źródło zdjęć: © PAP | Rafał Guz

24.09.2012 | aktual.: 24.09.2012 15:11

- Było to pierwsze spotkanie konsultacyjne w sprawie inicjatywy prezydenta RP Bronisława Komorowskiego, dotyczącej programu obrony przeciwrakietowej w ramach systemu obrony powietrznej Polski. Przedstawiciele Ruchu Palikota odnieśli się z aprobatą do tego projektu - poinformowała Beata Perkowska z BBN.

Jak dodała, gen. Stanisław Koziej spotkał się z Andrzejem Rozenkiem i Bartłomiejem Bodio.

- Uważamy przedłożony dokument za krok w dobrym kierunku. Dzisiaj broń rakietowa jest najważniejszym elementem nowoczesnego pola walki - powiedział na konferencji prasowej w sejmie poseł Bodio. Jak podkreślił, Polska obecnie nie dysponuje "żadnymi elementami", które służą zwalczaniu rakiet, co "czyni nas bezbronnymi".

- Będziemy rekomendować klubowi poparcie dla tej inicjatywy - dodał.

BBN podkreśla, że celem konsultacji z siłami politycznymi jest uzyskanie "ponadpartyjnego konsensu i poparcia wszystkich sił politycznych co do zapewnienia stabilnego finansowania tego najważniejszego dla polskiego wojska programu modernizacyjnego".

Jak informuje BBN, we wtorek Koziej ma spotkać się z szefem klubu PSL Janem Burym.

Prezydent podpisując projekt nowelizacji o przebudowie i finansowaniu armii mówił, że ma on na celu "uruchomienie finansowania priorytetu (...), jakim jest projekt budowy systemu obrony przeciwrakietowej". - Tak aby w ciągu 10 lat stał on się faktem na miarę polskich możliwości, polskich potrzeb i wyzwań, które stoją przed Polską i przed Sojuszem Północnoatlantyckim - zaznaczył.

Komorowski wyraził przekonanie, że projekt uzyska szerokie poparcie i że także MON dołoży starań, "by wokół spraw obronności jak najmniej było konfliktów, a jak najwięcej współpracy, tak abyśmy mogli przekraczać normalne w demokracji granice koalicji i opozycji".

Proponowana nowelizacja przewiduje, że modernizacja systemu obrony powietrznej, polegająca na wyposażeniu jej w środki obrony przed atakiem rakietowym, byłaby finansowana w ramach 1,95 proc. PKB przeznaczanych na obronność, bez dodatkowych obciążeń dla budżetu. Na obronę przeciwrakietową byłyby przeznaczane środki z corocznego przyrostu budżetu MON wynikającego ze wzrostu PKB.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (2)