Trwa ładowanie...

Posłowie PiS chcą oddać Węgrom zabytek. Historyk: Zbrodnia na naszej kulturze

Politycy PiS chcą podarować Węgrom bezcenny manuskrypt. Ma być to "gest przyjaźni" za przekazanie Polsce zbroi młodego Zygmunta II Augusta. Pomysł nie wszystkim się podoba. Krytykują go m.in. historycy, a także politycy. Głos w tej sprawie zabrali urzędnicy z Kancelarii Premiera.

Oddanie zbroi młodego Zygmunta II Augusta Oddanie zbroi młodego Zygmunta II Augusta Źródło: East News, fot: Jan Graczynski
d3c1jq2
d3c1jq2

W 2021 roku zbroja młodego Zygmunta II Augusta wróciła do Polski. Był to dar od Węgier. - Oddaliśmy wam to, co zawsze było wasze - mówił szef węgierskiego rządu Viktor Orban, gdy przekazywał historyczną pamiątkę Mateuszowi Morawieckiemu.

Teraz posłowie PiS chcą przekazać drogocenny podarunek Węgrom. Mowa o XV-wiecznym manuskrypcie, tzw. Kronice Korwina. Zdaniem urzędników premiera będzie to "doskonały gest przyjaźni" - napisał "Fakt".

W Sejmie złożony już został projekt ustawy, który zakłada przejęcie manuskryptu, który aktualnie należy do Książnicy Kopernikańskiej przez Skarb Państwa i przekazania go Węgrom.

d3c1jq2

Zobacz też: Patryk Jaki o Unii Europejskiej: Niemcy zawsze próbowali podbić Polskę

Oddanie manuskryptu. Historyk oburzony

Tabloid poinformował, że taki pomysł nie spodobał się w wielu kręgach. Zdanie w tej sprawie zabrał m.in. historyk sztuki prof. Arkadiusz Wagner z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika w Toruniu, który stwierdził, że "nigdy i nigdzie dzieł będących skarbami narodu nikomu się nie dawało".

Historyk podkreślił, że nie wyobraża sobie tego, aby polski rząd "był w stanie ograbić swój własny kraj". Jak wskazał ekspert, jest to jedno z najcenniejszych dóbr kultury i sztuki. Jego zdaniem byłaby to "zbrodnia na naszej kulturze".

d3c1jq2

O komentarz w tej sprawie redakcja "Faktu" poprosiła Kancelarię Premiera. W odpowiedzi przekazano, że oddanie zbroi przez Węgry, nie powinno zostać bez odpowiedzi.

Zdaniem urzędników premiera "możliwa wymiana darowizn świadczyłaby o doskonałych relacjach między polskim i węgierskim rządem".

Źródło: "Fakt"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3c1jq2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3c1jq2
Więcej tematów