Poseł zdemaskował kandydatów PiS‑u? Startują u "bezpartyjnych"
Na stronie Państwowej Komisji Wyborczej można już znaleźć nazwiska wszystkich kandydatów startujących w październikowych wyborach parlamentarnych. W zestawieniu znalazły się osoby, które o miejsce w parlamencie starają się z list komitetu Bezpartyjni Samorządowcy, choć formalnie są członkami Prawa i Sprawiedliwości.
Poseł Michał Szczerba (Koalicja Obywatelska) napisał w mediach społecznościowych, że taka niekonsekwencja dotyczy przynajmniej dwojga kandydatów. To startujący na posła przedsiębiorca Dariusz Langa oraz fotografka Ewa Gawęda, ubiegająca się o miejsce w Senacie
Oboje promują swoje kandydatury jako "bezpartyjne", choć w polu "przynależność do partii politycznej lub poparcie", wyraźnie widnieje napis: członek partii politycznej Prawo i Sprawiedliwość.
Z opublikowanego przez PKW zestawienia można też dowiedzieć się w jakiej miejscowości zamieszkuje kandydat lub kandydatka, a także w którym okręgu i z którego miejsca na liście startuje.
Sugestie, że Bezpartyjni Samorządowcy są "przystawką PiS" przedstawił kilka dni temu na wiecu w Pile Donald Tusk. Formacja pozwała za to lidera PO. Sąd zdecydował jednak, że były premier nie musi przepraszać Bezpartyjnych Samorządowców, odrzucając ich wniosek w tej sprawie.
PKW wylosowała numery list komitetów wyborczych
W pierwszej kolejności w piątek w siedzibie Państwowej Komisji Wyborczej wylosowano numery dla tych komitetów wyborczych, które zarejestrowały swoje listy we wszystkich 41 okręgach wyborczych.
Lista numer 1 przysługuje Bezpartyjnym Samorządowcom. Numer 2 będzie dla Trzeciej Drogi, 3 dla Nowej Lewicy, 4 dla PiS, 5 dla Konfederacji, 6 dla Koalicji Obywatelskiej.
W drugiej części losowania wybrano numery dla list pozostałych komitetów wyborczych, które zarejestrowały listy do Sejmu w więcej niż jednym okręgu.
Tym samym Polska Jest Jedna ma numer 7, Polska Liberalna-Strajk Przedsiębiorców - 8, Ruch Dobrobytu i Pokoju - 9, Normalny Kraj - 10.
Dwa tygodnie do wyborów
Wybory parlamentarne odbędą się 15 października. Polacy wybiorą na czteroletnią kadencję 460 posłów i 100 senatorów.
W wyborach do Sejmu Polska podzielona jest na 41 okręgów różnej wielkości. Najmniejszym okręgiem jest Częstochowa, gdzie wybiera się 7 posłów. Z kolei największym jest Warszawa - do zdobycia jest aż 20 mandatów.
Przeczytaj też:
Źródło: Państwowa Komisja Wyborcza/twitter.com/MichalSzczerba