PolskaPoseł Wojciech Penkalski zrzekł się immunitetu ws. o wykroczenia drogowe, ale niepoprawnie

Poseł Wojciech Penkalski zrzekł się immunitetu ws. o wykroczenia drogowe, ale niepoprawnie

Wojciech Penkalski (Twój Ruch) zrzekł się immunitetu poselskiego w czterech sprawach dotyczących wykroczeń drogowych. Jego oświadczenia są jednak niepoprawne formalnie i w zostały negatywnie zaopiniowane przez komisję regulaminową i spraw poselskich. Penkalski to rekordzista, jeśli chodzi o liczbę mandatów. Ma ich na swoim koncie 12.

Poseł Wojciech Penkalski zrzekł się immunitetu ws. o wykroczenia drogowe, ale niepoprawnie
Źródło zdjęć: © PAP | Andrzej Hrechorowicz

28.08.2014 | aktual.: 28.08.2014 14:03

Szef komisji regulaminowej Marcin Mroczek (TR) tłumaczył, że poseł zrzeka się immunitetu w konkretnej sprawie, a w oświadczeniach Penkalskiego nie było zaznaczone jakiej sprawy dotyczą i kto wystosował wniosek o uchylenie immunitetu.

Mroczek zwrócił uwagę, że wcześniej osiem razy poseł Twojego Ruchu "skutecznie zrzekał się immunitetu".

Ekspert z sejmowego Biura Legislacyjnego wyjaśnił, że zgodnie z ustawą o wykonywaniu mandatu posła i senatora, marszałek sejmu zwróci się do posła, który złożył niepoprawne oświadczenie o jego sprostowanie i uściślenie. - Wyznaczy na to określony termin, a jeśli poseł tego nie zrobi, komisja będzie rozpatrywała wnioski o uchylenie immunitetu, jakby tych oświadczeń nie było - podkreślił. Jak dodał, jeśli oświadczenie zostanie poprawione, wpłynie ono ponownie do komisji i będzie opiniowane.

Zgodnie z art. 8 ust. 4 ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora, marszałek sejmu "może zwrócić się do posła lub senatora o uściślenie treści oświadczenia w wyznaczonym terminie", a "nieuściślenie treści w tym terminie powoduje pozostawienie oświadczenia bez biegu".

Penkalski zapewnił w czwartek, że skoryguje swoje oświadczenia o zrzeczeniu się immunitetu, tak by były one poprawne formalnie i skuteczne od strony prawnej.

Poseł TR to rekordzista, jeśli chodzi o liczbę mandatów. Od początku kadencji komisja rozpatrywała 12 wniosków w takich sprawach.

Przyłapany na wykroczeniu drogowym parlamentarzysta nie może dobrowolnie zapłacić mandatu - wykluczają to zapisy ustawy o wykonywaniu mandatu posła i senatora. Policja, Główny Inspektor Transportu Drogowego lub straż miejska, jeśli chce ukarać parlamentarzystę za wykroczenie drogowe, musi zwrócić się o zgodę do marszałka sejmu lub senatu. Jeśli parlamentarzysta sam nie złoży oświadczenia o zgodzie na pociągnięcie do odpowiedzialności, wówczas sprawa trafia do komisji regulaminowej sejmu lub senatu, a następnie na posiedzenie plenarne i to wówczas sejm lub senat decydują o ewentualnym uchyleniu immunitetu parlamentarzyście.

Na lipcowym posiedzeniu komisja regulaminowa rozpatrywała wnioski w związku z wykroczeniami drogowymi Penkalskiego - wystawione przez policję i przez straż miejską w Nowym Dworze Mazowieckim. Wszystkie dotyczyły przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym, gdzie obowiązuje ograniczenie do 50 km/h. Poseł Twojego Ruchu jechał tam z prędkością - w jednym przypadku prawie 90 km/h, a w dwóch - niemal 100 km/h. Dodatkowe zarzuty dotyczyły rozmowy przez telefon komórkowy, braku reakcji na wezwania policji i używania słów "nieprzyzwoitych".

Penkalski za każdym razem przyznawał, że prędkość przekroczył, jednak zaprzeczał, jakoby nieprzyzwoicie odzywał się do zatrzymujących do policjantów i używał telefonu komórkowego podczas jazdy. Jak tłumaczył, zawsze korzysta z zestawu głośnomówiącego.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (58)