Trwa ładowanie...
d32i0ul
18-11-2008 13:20

Porwany tankowiec dotarł do północnych wybrzeży Somalii

Porwany przez somalijskich piratów u wybrzeży Kenii supertankowiec z ropą dotarł do północnych wybrzeży Somalii i znajduje się w rejonie portu Eyl - wynika z relacji agencyjnych.

d32i0ul
d32i0ul

Jak poinformowało Radio Zet, na tankowcu znajduje się dwóch Polaków - kapitan okrętu Marek Niski i oficer techniczny Leszek Adler.

Zdaniem amerykańskiej marynarki wojennej, tankowiec "Sirius Star" - w którego zbiornikach jest ok. 2 mln baryłek ropy naftowej wartej ok. 100 mln dol. - nadal znajduje się pod kontrolą piratów.

Według operatora statku, firmy Vela International Marine Ltd. z Dubaju (Zjednoczone Emiraty Arabskie), załoga tankowca "pozostaje w dobrym zdrowiu i nikt nie ucierpiał w trakcie porwania".

W skład 25-osobowej załogi wchodzą obywatele Wielkiej Brytanii, Chorwacji, Arabii Saudyjskiej, Filipin oraz Polski.

d32i0ul

Polski MSZ poinformował, że ambasada RP w Nairobi w Kenii jest w stałym kontakcie ze służbami konsularnymi krajów UE i NATO. Placówka uzyskała też od dowództwa amerykańskiej Piątej Floty potwierdzenie, że porwany statek dopłynął do portu w Eyl.

Jak powiedział kapitan żeglugi wielkiej, prezes zarządu szczecińskiej firmy Balteam pomagającej Vela International Marine Ltd. w rekrutowaniu oficerów na ich jednostki, Sławomir Pietrusiewicz, Polacy znajdujący się na pokładzie porwanego statku to bardzo doświadczeni marynarze.

Zdaniem Pietrusiewicza Vela International Marine Ltd. to bardzo solidny pracodawca. - To firma z górnej półki oferująca pracownikom bardzo dobre warunki. Vela jest na szóstym miejscu w świecie pod względem łącznego tonażu ich statków. Firma ta znana jest też z dbałości o środowisko naturalne: wszystkie jej tankowce mają podwójne kadłuby - wyjaśnił.

Pietrusiewicz dodał też, że wszystkie załogi statków firmy Vela przechodzą szkolenia, na których uczą się, jak postępować w wypadku ataku terrorystycznego.

d32i0ul

Do uprowadzenia "Sirius Star" doszło w sobotę. Według rzecznika Veli, piraci przejęli kontrolę nad statkiem 450 mil morskich na południowy wschód od kenijskiego portu Mombasa.

Na swej stronie internetowej Vela International, należąca do saudyjskiego holdingu Aramco, informuje o powołaniu specjalnej grupy, pracującej nad bezpiecznym zwolnieniem załogi tankowca.

Firma z Dubaju, której własnością jest supertankowiec, ma prowadzić rozmowy z piratami w sprawie zwolnienia jednostki i jej załogi. Zdaniem analityków, ewentualny okup może wynieść 2-4 miliony dolarów. Informacje o nawiązaniu kontaktu ws. okupu podała brytyjska stacja telewizyjna Sky News. Vela nie skomentowała takiej informacji.

d32i0ul

Saudyjski minister spraw zagranicznych książę Saud Al-Faisal określił we wtorek porwanie tankowca jako "akt skandaliczny". Podczas wizyty w Grecji powiedział, że "piractwo podobnie jak terroryzm jest chorobą szkodząca wszystkim i wszyscy muszą się jej przeciwstawić".

Według lokalnych źródeł, tylko w tym roku somalijscy piraci zarobili na uprowadzonych statkach i ich załogach co najmniej 30 milionów dolarów.

Atak na "Sirius Star", zbudowany w południowokoreańskiej stoczni i oddany do użytku na początku obecnego roku, był jak do tej pory najbardziej brawurową akcją piratów somalijskich, prawdopodobnie korzystających też z pomocy Nigeryjczyków i Jemeńczyków.

d32i0ul

W trakcie operacji piraci mieli wykorzystać uprowadzony wcześniej nigeryjski holownik. Zdaniem regionalnych analityków, akcja, przeprowadzona mimo obecności obcych sił morskich na wodach regionu, by udaremnić piractwo, była doskonale zorganizowana. Napastnicy prawdopodobnie wykorzystali fakt, że "Sirius Star" miał pełne zbiorniki i był głęboko zanurzony - z łatwością więc weszli na pokład jednostki, zaskakując załogę.

Od stycznia br. somalijscy piraci zaatakowali u wybrzeży swego kraju co najmniej 92 statki - 36 z nich uprowadzono. W rękach piratów pozostaje m.in. ukraiński statek "Faina" przewożący czołgi. Za zwolnienie jednostki mają oni żądać 3 mln dol.

Somalijscy piraci używają łodzi motorowych wyposażonych w telefony satelitarne i system nawigacji satelitarnej GPS. Zwykle są uzbrojeni w broń automatyczną, wyrzutnie rakiet i granaty.

d32i0ul

W ostatnich dniach Unia Europejska zapowiedziała swą pierwszą wojskową misję morską, angażując europejską flotę powietrzno- morską do walki z piractwem u wybrzeży Somalii.

Operacja pod nazwą Eunavfor Atalanta ma rozpocząć się u wybrzeży Rogu Afryki jeszcze w grudniu. Dowódcą sił morskich będzie brytyjski wiceadmirał Philip Jones, natomiast na kwaterę główną operacji wybrano Northwood, na brytyjskim wybrzeżu. Misja składać się będzie przynajmniej z siedmiu okrętów, w tym trzech fregat i jednego okrętu zaopatrzeniowego, a także samolotów zwiadowczych.

d32i0ul
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32i0ul
Więcej tematów