Trwa ładowanie...
05-03-2005 11:25

Porwana w Iraku dziennikarka wróciła do Włoch

Do Rzymu powróciła w sobotę przed południem
uwolniona dzień wcześniej w Bagdadzie w niejasnych okolicznościach
wysłanniczka komunistycznego dziennika "Il Manifesto" Giuliana
Sgrena, która w rękach porywaczy spędziła dokładnie miesiąc.

Porwana w Iraku dziennikarka wróciła do WłochŹródło: AFP
d3eh4nb
d3eh4nb

Sgrena jest ranna, a obrażenia odniosła tuż po uwolnieniu, gdy amerykański patrol omyłkowo ostrzelał włoski samochód dyplomatyczny wiozący ją na lotnisko. W wyniku ostrzału zginął agent włoskiego wywiadu, a dwóch innych oraz ona sama zostali ranni.

Na lotnisku dziennikarkę powitał premier Silvio Berlusconi, który wraz z przewodniczącym Izby Deputowanych Pier Ferdinando Casinim wszedł na pokład samolotu, by tam ją powitać. Z samolotu ranna w lewe ramię 56-letnia reporterka wyszła z wielkim trudem, podtrzymywana przez lekarzy. Natychmiast została ona przewieziona ambulansem do szpitala wojskowego, w którym ma przejść operację obojczyka.

d3eh4nb

Włoska prokuratura zapowiedziała, że przesłucha dziennikarkę w związku z dwoma wszczętymi już dochodzeniami: w sprawie jej porwania oraz okoliczności strzelaniny, do jakiej doszło tuż po uwolnieniu. W tej drugiej sprawie oficjalnych wyjaśnień od władz USA zażądał premier Berlusconi.

Razem z dziennikarką przyleciał jeden z dwóch rannych funkcjonariuszy wywiadu.

W rękach porywaczy Giulina Sgrena przebywała dokładnie miesiąc. Została uprowadzona 4 lutego w Bagdadzie na terenie tamtejszego uniwersytetu, gdzie przeprowadzała wywiad z uchodźcami z Faludży.

Niepokój o los dziennikarki wzrósł po 16 lutego, kiedy porywacze przesłali włoskim mediom jej dramatyczne nagranie. Swoją redakcję poprosiła wówczas o pokazanie zdjęć irackich dzieci zabitych i zranionych przez amerykańskie bomby, po to, by - jak wyjaśniła - wszyscy mogli przekonać się, jak z powodu okupacji cierpią Irakijczycy.

d3eh4nb

Redakcja spełniła tę prośbę, a katarska telewizja Al-Dżazira wyemitowała przygotowany przez zespół "Il Manifesto" apel o jej uwolnienie, w którym argumentowano, że Giuliana Sgrena jest po stronie narodu irackiego.

Włoski wywiad podjął działania, mające na celu nawiązanie kontaktu z terrorystami i rozpoczęcie negocjacji, by uratować kobietę. Wicepremier i jednocześnie minister spraw zagranicznych Gianfranco Fini powiedział w sobotę w wywiadzie dla "Corriere della Sera", że dziennikarka zawdzięcza wolność skuteczności włoskiego wywiadu.

W nadanym w piątek przez telewizję Al-Dżazira nagraniu Sgrena podziękowała porywaczom za dobre traktowanie i uwolnienie.

Giuliana Sgrena, dziennikarka-pacyfistka od samego początku krytykowała interwencję w Iraku i twierdziła, że wojna ta zakończy się niekontrolowanym przelewem krwi. Nie jest jasne, jakie ugrupowanie stoi za jej uprowadzeniem, ponieważ przyznało się do tego kilka grup terrorystycznych.

Sylwia Wysocka

d3eh4nb
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3eh4nb
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj