"Poruszające wydarzenie". Hołownia zabrał głos po pogrzebie papieża
- To było bardzo poruszające wydarzenie - mówił marszałek Sejmu w rozmowie z dziennikarzami tuż po pogrzebie papieża Franciszka. - To był człowiek, który kochał życie - dodał. Marszałek Sejmu nie odniósł się jednak do krytycznych komentarzy, jakie wywołało jego zdjęcie z Watykanu.
Marszałek Sejmu - razem z polską delegacją na czele z prezydentem - wziął udział w sobotę w uroczystościach pogrzebowych papieża Franciszka, wywołując kontrowersje, kiedy jedna z agencji uchwyciła go podczas używania telefonu na placu św. Piotra. Tuż po pogrzebie głowy Kościoła rozmawiał z dziennikarzami.
- To było bardzo poruszające wydarzenie. Na placu, który zawsze był dla niego miejscem bezpośredniego kontaktu, autentycznego spotkania i rozmowy - mówił Szymon Hołownia. Zwrócił uwagę, że papież to był człowiek, który kochał życie. - Zarazem przetwarzał je w czyste dobro - dodał.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Ks. prof. Kobyliński o zachowaniu Hołowni w Watykanie. Krótko je skomentował
W autobiografii napisał, że dla tych, którzy dla nas są inni, my też jesteśmy inni. Papież Franciszek był tym, który bardzo oswajał tę inność i kazał nam z tymi "innymi" zakopywać przepaście, które nas dzielą.
Marszałek Sejmu nie odniósł się ponownie do kontrowersji, jakie wzbudziło jego zachowanie w Watykanie. Wcześniej Hołownia odniósł się do całej sytuacji w serwisie X.
PRZECZYTAJ TAKŻE: "Plac św. Piotra super opancerzony". Wszystkie służby w gotowości
Polska delegacja w Watykanie
W Watykanie na czele polskiej delegacji pojawił się prezydent Andrzej Duda z małżonką Agatą Kornhauser-Dudą.
Oprócz pary prezydenckiej w uroczystościach na placu Świętego Piotra wzięli udział: marszałek Sejmu Szymon Hołownia, wicepremier, szef MON Władysław Kosiniak-Kamysz, a także grupa posłów i senatorów.
W kraju pozostała marszałek Senatu Małgorzata Kidawa-Błońska. Jak informował Hołownia, "to jest związane z wymogami bezpieczeństwa państwa - jeżeli dwie osoby w tej linii prezydenckiej, czyli prezydent i marszałek Sejmu wyjeżdżają z kraju, na miejscu musi być marszałek Senatu".
W uroczystościach pogrzebowych nie uczestniczył premier Donald Tusk.
PRZECZYTAJ TAKŻE: Delegacje ze świata. Trump w pierwszym rzędzie na pogrzebie Franciszka
Pogrzeb papieża Franciszka. W Polsce ogłoszono żałobę narodową
Papież Franciszek zmarł 21 kwietnia, a we wtorek - 22 kwietnia, prezydent Andrzej Duda ogłosił żałobę narodową w Polsce na dzień jego pogrzebu.
Premier Donald Tusk przypomniał w sobotę, że w związku z żałobą narodową, rząd nie zdecydował się na wprowadzenie żadnych zakazów, nakazów ani restrykcji wobec obywateli.