Trwa ładowanie...
d1smult
d1smult
portugalia

Portugalia: rząd zapowiada restrykcje budżetowe

Nowy premier Portugalii Jose Durao Barroso zaproponował w środę drastyczne zdyscyplinowanie budżetu, gdyż w jego opinii finanse publiczne "całkowicie wymknęły się spod kontroli".
Share
d1smult

W swym pierwszym wystąpieniu przed parlamentem w roli szefa rządu, Durao Barroso nie wykluczył konieczności podniesienia najwyższej stawki podatku obrotowego, wynoszącej obecnie 17%. Zapowiedział również, że rząd nie będzie w stanie wypłacić zawodowym wojskowym pełnych tegorocznych poborów.

Portugalia przeżywa jeden z najtrudniejszych okresów w swej historii - podkreślił premier. Według niego, spowolnienie wzrostu oraz kłopoty budżetowe to efekt "protekcji, kumoterstwa i złego zarządzania", praktykowanego przez socjalistów. Ubiegłoroczny wzrost gospodarczy w Portugalii wyniósł zaledwie około 1%.

Wśród zaproponowanych przez premiera środków zaradczych są likwidacja bądź fuzja niektórych państwowych urzędów centralnych, a także zmniejszenie dotacji dla deficytowych państwowych kolei oraz państwowego radia i telewizji. (iza)

d1smult

Podziel się opinią

Share
d1smult
d1smult
Więcej tematów