Trwa ładowanie...
d2956x2
d2956x2
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Portugalia: 50-procentowa frekwencja

Na trzy godziny przed zamknięciem lokali wyborczych o godz. 20.00 (czasu polskiego) w portugalskich wyborach powszechnych głosowało 50,94% wyborców - podała portugalska agencja Lusa.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2956x2

W wyborach parlamentarnych z 2002 r. frekwencja o tej samej porze była niższa: wyniosła 45,8%.

Wybory przebiegają bez poważniejszych incydentów.

Faworytem wyborów jest centrolewicowa Partia Socjalistyczna, której sondaże przedwyborcze dawały ponad 45% głosów - co najmniej o 15 punktów procentowych więcej niż rządzącej obecnie centroprawicowej Portugalskiej Partii Socjaldemokratycznej.

d2956x2

Prezydent Portugalii, socjalista Jorge Sampaio, wzywając do powszechnego udziału w wyborach, powiedział: Portugalia jest na rozdrożu i w tej chwili odpowiedź na kryzys, w jakim się znalazła, znajduje się w rękach wyborców, ponieważ "w demokracji każdy kryzys ma swoje rozwiązanie".

Główną przyczyną rozwiązania parlamentu w grudniu ub. roku i rozpisania przedterminowych wyborów był zły stan gospodarki kraju i niezdolność rządu do zaproponowania programu jej naprawy.

Portugalski PKB zmniejszał się w 2002 i 2003 r. o 1% rocznie, a bezrobocie osiągnęło nie notowany od wielu lat poziom 7,1%.

Alternatywą zapowiadanego przez niemal wszystkie sondaże uzyskania przez socjalistów absolutnej większości w parlamencie jest kontynuacja rządów obecnej koalicji złożonej z centroprawicowej Partii Socjaldemokratycznej obecnego premiera Pedro Santany Lopesa i konserwatywnej Partii Ludowej.

d2956x2

Podziel się opinią

Share

d2956x2

d2956x2
Więcej tematów