Porozumienie z Turcją w sprawie uchodźców jest zagrożone?
• Wicekanclerz Austrii Reinhold Mitterlehner, uważa, że porozumienie między UE a Turcją w sprawie uchodźców jest zagrożone
• Chodzi o wzmagającą się falę represji w tym euroazjatyckim kraju po próbie zamachu stanu z 15 lipca i wprowadzeniu stanu wyjątkowego
Chadecki polityk wyraził zaniepokojenie "podkopywaniem państwa prawa" w Turcji.
Powiedział, że - jego zdaniem - przyszłość porozumienia zawartego przez Ankarę z Unią Europejską, które dotyczy odsyłania z wysp greckich uchodźców na terytorium Turcji, jest niepewna.
W zamian za to Bruksela obiecała Ankarze pomoc w wysokości 6 mld euro i zniesienie obowiązku wizowego dla Turków udających się do krajów UE. Uzależnia to jednak od zreformowania polityki antyterrorystycznej Ankary zgodnie z europejskimi standardami, czego Turcja nie zamierza uczynić.
- Nie jest pewne, czy porozumienie da się utrzymać w obecnej sytuacji - powiedział w sobotę Mitterlehner wiedeńskiemu dziennikowi "Standard".
- Sprawy w Turcji przybierają niezwykle niebezpieczny obrót. Na razie trudno ocenić sytuację i trudno ją kontrolować - oznajmił wicekanclerz, który piastuje również tekę ministra nauki i jest liderem mniejszościowej w rządzącej koalicji Austriackiej Partii Ludowej (OeVP).