Porównali apteczki Ukraińców i Rosjan. "Oto, do czego doprowadzili nas Putin i Szojgu"
W mediach społecznościowych opublikowano zdjęcie, na którym dokładnie widać, jak wygląda wyposażenie apteczek używanych przez rosyjskich i ukraińskich żołnierzy podczas wojny w Ukrainie. Fotografia wskazuje, że środki medyczne stosowane przez Ukraińców są o wiele bardziej nowoczesne niż materiały używane przez Rosjan.
Zdjęcie apteczek udostępnił na swoim profilu na Twitterze analityk portalu Bellingcat Christo Grozev. Ekspert podkreślił, że fotografia została wykonana przez Rosjan.
"Rosyjscy najemnicy zamieścili to porównanie apteczki rosyjskiego żołnierza (powyżej) i ukraińskiego (poniżej). - Oto, do czego doprowadzili nas Putin i Szojgu... - skarży się jeden z komentatorów" - pisze Grozev, cytując rosyjskiego żołnierza.
Widoczna na zdjęciu apteczka rosyjska zawiera jedynie dwa środki medyczne: bandaże oraz pasek uciskowy. W skład ukraińskiego zestawu pierwszej pomocy wchodzi znacznie więcej materiałów. Należy zaznaczyć, że prawdziwość fotografii nie została potwierdzona.
Zobacz też: Polak w rosyjskim więzieniu. Eksperci komentują sprawę
Media: większość rannych rosyjskich żołnierzy umiera na froncie
Z najnowszych danych ukraińskich służb wynika, że od 24 lutego Rosjanie stracili na Ukrainie około 23 tys. żołnierzy. Dziennikarz ukraińskiej agencji UNIAN Roman Cymbaliuk przekazał, że walczący z Ukraińcami rosyjscy żołnierze są zdania, że jeśli któryś z nich zostanie ranny, to najprawdopodobniej umrze na froncie.
"Wojskowi z Rosji nie uczestniczyli w kursach pierwszej pomocy, dlatego nie potrafią uratować ani siebie, ani swoich kolegów. Ich osobiste apteczki medyczne są wyposażone zgodnie z sowieckimi normami, zazwyczaj zawierają przeterminowane lekarstwa. Z tych powodów większość rannych żołnierzy szybko umiera, nie mogąc wydostać się z pola walki" - wyjaśnił Cymbaliuk na Facebooku.
W jego ocenie rosyjska armia cierpi też na deficyt wykwalifikowanego personelu medycznego. "Większość doświadczonych lekarzy przebywa w szpitalach polowych, do których żołnierze najczęściej nie są nawet dowożeni. W jednostkach bojowych brakuje pełnoetatowych medyków, a jeśli już tacy są, to nie wszyscy z nich posiadają niezbędne umiejętności. W celu rozwiązania tych problemów Rosjanie pilnie posyłają na Ukrainę przyszłych lekarzy, czyli studentów kończących naukę na kierunkach medycznych. Nie wpływa to jednak na poprawę sytuacji" - relacjonował ukraiński dziennikarz.
Przeczytaj również: