Trwa ładowanie...

Porażka Putina w Bułgarii. Sofia staje po stronie Kijowa

Prezydent Ukrainy zwrócił się do Bułgarii z prośbą, by na terenie tego kraju naprawiano ukraiński sprzęt wojskowy uszkodzony w czasie walk toczących się na Ukrainie - informuje bułgarska telewizja BNT. Sofia nie ukrywa zadowolenia, że to pozwoli wesprzeć walczące państwo, ale uniknąć bezpośredniej pomocy wojskowej Kijowowi.

Share
Premier Bułgarii, Kirył Petkow, może wywiązać się z obietnicy pomocy, złożonej Ukrainie. Nie musi jednak wysyłać broni, co groziło konfliktem wewnątrz bułgarskiego parlamentu Premier Bułgarii, Kirył Petkow, może wywiązać się z obietnicy pomocy, złożonej Ukrainie. Nie musi jednak wysyłać broni, co groziło konfliktem wewnątrz bułgarskiego parlamentu Źródło: Getty Images, fot: Valeria Mongelli
d3svnk2

Należąca do Unii Europejskiej i NATO Bułgaria potępiła rosyjską inwazję na Ukrainę, wspiera sankcje wobec Moskwy i przyjmuje tysiące ukraińskich uchodźców. Jako jeden z dwóch - obok Polski - krajów europejskich, odmówiła płacenia rublami za rosyjski gaz i została pozbawiona rosyjskich dostaw.

Jak informuje Reuters, czarnomorski kraj pozostaje jednak jednym z niewielu państw UE, które nie wysłały broni i amunicji do Kijowa. Nie doszło do tego do tej pory ze względu na wewnętrzne tarcia w parlamencie. W skład koalicji rządzącej wchodzą prorosyjska Bułgarska Partia Socjalistyczna, a także prounijne partie "Kontynuujemy zmiany", Demokratyczna Bułgaria i "Jest taki naród".

Socjaliści sprzeciwili się wysyłaniu broni. Protestami groziło także Odrodzenie (Vazrazdanie), siódme co do wielkości ugrupowanie zbudowane w 2021 roku na sprzeciwie wobec polityki państwa w obliczu COVID-19.

d3svnk2

Bułgarzy naprawią sprzęt ukraińskiej armii. Zełenski poprosił

O pomocy ze strony Bułgarii Wołodymyr Zełenski rozmawiał z premierem tego państwa Kiryłem Petkowem. Bułgarscy parlamentarzyści głosowali nad pomocą Ukrainie w środę. Dwie inne propozycje, popierające bezpośrednie wysłanie pomocy wojskowej na Ukrainę nie zyskały wystarczającego poparcia w izbie.

Jednak według agencji, bułgarska broń może być wysyłana na rosyjsko-ukraiński front w wyniku zakupów, dokonywanych przez inne państwa. Bułgarski eksport broni wzrósł trzykrotnie od początku rosyjskiej inwazji na Ukrainę.

Teraz bez obawy o wewnętrzny konflikt Bułgaria pomoże Ukrainie, przywracając do użytku militarne wyposażenie wyeksploatowane na froncie. Ukraina będzie też mogła korzystać z portu w Warnie.

d3svnk2

Naprawą ukraińskich czołgów oraz pojazdów opancerzonych zajmują się już Czesi. Kraj specjalizuje się w militarnej produkcji, więc firmy zbrojeniowe dysponują wieloma zakładami i specjalistami, biegłymi w serwisowaniu takich maszyn.

Ukraina nie powinna być dozbrajana? Posłanka ostro o Watykanie

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3svnk2
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

d3svnk2
d3svnk2
Więcej tematów