Trwa ładowanie...

Niemcy w końcu przekazują działa Ukrainie. "To sprzęt z muzeum"

Berlin poinformował, że przekaże Ukrainie samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard. - To broń, której Kijów teraz potrzebuje - powiedziała we wtorek szefowa resortu obrony Niemiec Chrisitine Lambrecht. Jednak jak wskazują media za Odrą, Gepardy mają najlepsze lata już dawno za sobą.

Gepardy to konstrukcja z lat 60. ubiegłego wieku Gepardy to konstrukcja z lat 60. ubiegłego wieku Źródło: Flickr, fot: Michael Mandt
d403k5h
d403k5h

Niemiecki rząd zdecydował się w końcu dostarczyć ciężkie uzbrojenie walczącym Ukraińcom. Wybór padł na samobieżne działa przeciwlotnicze Gepard, które przestały być użytkowane przez Bundeswehrę przed dziesięcioma laty. Pojazd został ostatecznie wycofany z eksploatacji w 2012 r. Dziś Gepardy są przechowywane jedynie jako pamiątki w kolekcjach militarnych lub muzeach - pisze niemiecki tygodnik "Die Zeit".

Gepardy są przeznaczone do ochrony mobilnych formacji wojskowych przed atakami lotniczymi. Mogą atakować nisko lecące samoloty, helikoptery i drony. Według producenta najnowsza wersja działa jest również zdolna do zestrzeliwania zdalnie sterowanych pocisków i rakiet.

Pojazd może również ostrzeliwać cele naziemne. W tym przypadku załoga nie korzysta jednak z systemu radarowego, lecz celuje w przeciwnika przez peryskopy. Łącznie Ukraińcom ma zostać przekazanych 50 takich dział.

d403k5h

Brak amunicji

Jak donosi "Bild" zanim Gepardy trafią na front, oddziały Kijowa muszą nauczyć się obsługiwać sprzęt. Kolejnym problemem jest brak amunicji, którą działa miałyby wykorzystywać. Niemcy nie dysponują praktycznie żadnym zapasem, mają jedynie 23 tys. pocisków.

Główne działa zużywają ok. 1100 sztuk amunicji na minutę. W związku z tym całkowita amunicja dostępna dla Geparda w Niemczech wystarczyłaby na zaledwie 20 minut użycia głównego uzbrojenia - podsumowuje "Bild". Berlin szuka teraz amunicji poza Europą, w krajach, które używają jeszcze samobieżnego działa. Jedynym państwem w NATO, które korzysta jeszcze z Gepardów, jest Rumunia.

Kolejnym problemem jest brak części zamiennych do Gepardów. "Republika Federalna Niemiec nie posiada już żadnych części zamiennych do dział przeciwlotniczych Gepard" - informował Berlin w zeszłym roku.

Ukraińcy zaskoczeni

Dostawa samobieżnych dział przeciwlotniczych do Ukrainy nie jest również do końca punktem zwrotnym w polityce Niemiec. Sprzęt nie trafi bowiem do oddziałów Kijowa z zasobów Bundeswehry. Dostarczy go producent - czyli Krauss-Maffei Wegmann, który zaoferował je rządowi w Berlinie już na początku wojny.

Jak zdradził ambasador Ukrainy w Niemczech Andrij Melnyk, Kijów był "całkowicie zaskoczony" ofertą rządu Olafa Scholza. Była to propozycja, która "spadła jak grom z jasnego nieba" - powiedział Melnyk w wywiadzie dla telewizji RTL i ntv.

d403k5h

Dyplomata zauważył także, że to "dobra wiadomość" jednak "brak amunicji to poważny problem", napisał na Twitterze.

Tomasz Waleński, dziennikarz Wirtualnej Polski

Zobacz też: Grozi nam III wojna światowa? "Sytuacja staje się coraz groźniejsza"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d403k5h
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d403k5h
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj