Tak Ukraińcy chcą zakończyć tę wojnę. Uderzenie w Rosję

Zdecydowana większość Ukraińców badanych w sondażu uważa, że atak na Rosję jest konieczny. Niektórzy idą w swoich odpowiedziach nawet krok dalej i są zdania, że powinno się postąpić dokładnie jak najeźdźca i atakować także infrastrukturę cywilną.

Atak na Rosję? Wyniki sondażu
Atak na Rosję? Wyniki sondażu
Źródło zdjęć: © PAP
Katarzyna Bogdańska

90 proc. Ukraińców uważa, że ​​uderzenie na terytorium Rosji jest konieczne, by wygrać i zakończyć tę wojnę. Tak wynika z sondażu przeprowadzonego przez Kijowski Międzynarodowy Instytut Socjologii (KIIS).

W przeprowadzonym badaniu wyszczególniono pewien podział. Bowiem wśród tych osób, które popierają atak na Rosję 38 proc. jest zdania, że powinien on być skierowany jedynie w obiekty wojskowe. Natomiast 39 proc. uważa, że powinno się uderzyć także w krytyczną infrastrukturę energetyczną. 

13 proc. respondentów twierdzi, że atak powinien być przeprowadzany, tak jak robi to Rosja, we wszystkie cele, także te cywilne. Tylko 7 proc. badanych nie popiera uderzenia w Rosję.

Badanie zostało przeprowadzone w dniach 14-22 lutego 2023 r. metodą wywiadów telefonicznych wspomaganych komputerowo (CATI), na próbie losowo wybranych numerów telefonów komórkowych. Przebadanoo 2002 respondentów, którzy mieszkają w różnych regionach Ukrainy.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Ukraińcy noszą głowę wysoko. Patryk Michalski relacjonuje z Kijowa

Rok po pełnym ataku na Ukrainę

- Plan pokojowy, który przewidywałby dalszą okupację terytoriów ukraińskich nie przyniesie pokoju, lecz przegraną Ukrainy i kolejne etapy ludobójstwa, którego dopuszcza się Rosja - oświadczył Mychajło Podolak, doradca prezydenta Wołodymyra Zełenskiego.

"Jakikolwiek 'plan pokojowy', który przewiduje tylko 'przerwanie ognia' i w konsekwencji nową linię podziału i przedłużenie okupacji terytoriów ukraińskich, nie dotyczy pokoju, ale zamrożenia wojny, przegranej Ukrainy i kolejnych etapów rosyjskiego ludobójstwa. Stanowisko Ukrainy jest jasne: wycofanie wojsk Rosji na granice z 1991 roku" - napisał Podolak na Twitterze w piątek, gdy mija rok od początku inwazji Rosji na Ukrainę.

Doradca prezydenta nie nawiązał w tym komentarzu do konkretnych planów. Agencja Interfax-Ukraina, która cytuje Podolaka zauważa, że w piątek Chiny opublikowały plan pokojowy dotyczący wojny na Ukrainie. Wśród 12 punktów planu MSZ Chin wymieniło: rozejm, podjęcie negocjacji pokojowych i wycofanie się z "jednostronnych sankcji". Nie wspomniano o kwestii granic, natomiast pierwszy proponowany punkt mówi o "poszanowaniu suwerenności wszystkich krajów".

Bądź na bieżąco z wydarzeniami w Polsce i na wojnie w Ukrainie, klikając TUTAJ

Źródło: unian.ua/PAP

Źródło artykułu:WP Wiadomości
wojna w Ukrainierosjaatak
Wybrane dla Ciebie