PolskaPoprawki w kontrowersyjnym prawie o zgromadzeniach

Poprawki w kontrowersyjnym prawie o zgromadzeniach

Sejm przyjął większość poprawek senatu do noweli Prawa o zgromadzeniach. Poprawki te łagodzą m.in. odpowiedzialność karną przewodniczącego oraz uczestników zgromadzenia. Od początku prac legislacyjnych uchwalone, z inicjatywy prezydenta, regulacje prawne budzą kontrowersje.

Poprawki w kontrowersyjnym prawie o zgromadzeniach
Źródło zdjęć: © PAP | Grzegorz Jakubowski

14.09.2012 | aktual.: 14.09.2012 11:35

Pomysł przygotowania nowelizacji powstał po zeszłorocznych zajściach w stolicy w związku z obchodami Święta Niepodległości 11 listopada. Uchwalona w czerwcu przez sejm nowela, której projekt przedłożył prezydent Bronisław Komorowski, daje m.in. możliwość zakazania organizacji 2 lub więcej zgromadzeń w tym samym miejscu i czasie, jeśli może to prowadzić do naruszenia porządku.

Pod koniec lipca senat wprowadził do ustawy 13 poprawek. Sejm przyjął 12 z nich, w tym m.in. tę, która zmienia termin zawiadomienia gminy o zgromadzeniu z przyjętych przez sejm 6 dni na 3 dni robocze. W konsekwencji zmienił się też termin na zmianę czasu lub miejsca zgromadzenia zgłoszonego jako drugie w miejscu zajętym przez inną manifestację.

Na mocy przyjętych poprawek senatu zmianie ulegną też przepisy karne wprowadzające kary grzywny dla przewodniczącego zgromadzenia, jeśli nie wykonuje swych obowiązków i nie przeciwdziała naruszeniom porządku publicznego. Zmiany dotyczą też uczestnika zgromadzenia, który nie podporządkowuje się poleceniom przewodniczącego. Zamiast 7 i 10 tys. złotych, kary te będą mogły maksymalnie wynosić do 5 tys. złotych - zgodnie z ogólnymi przepisami Kodeksu wykroczeń.

Kolejna przyjęta poprawka wykreśliła wymóg dołączania do zawiadomienia o zgromadzeniu zdjęcia organizatora. Inna zmiana sprecyzowała, że do postępowań dotyczących zgromadzeń zgłoszonych przed dniem wejścia w życie nowelizacji, stosuje się dotychczasowe przepisy.

Poparcia nie zyskała jedna poprawka. Zakładała ona, że organ gminy będzie mógł wezwać do zmiany czasu, miejsca lub trasy zgromadzenia zgłoszonego później dopiero, gdy jednocześnie wystąpią dwie wskazane w ustawie przesłanki uniemożliwiające odbycie zgromadzenia - brak możliwości oddzielenia zgromadzeń, a także brak możliwości odbycia ich w taki sposób, aby ich przebieg nie zagrażał życiu, zdrowiu lub mieniu w znacznych rozmiarach.

Od początku prac legislacyjnych propozycje przepisów przedstawione przez prezydenta wywołują kontrowersje. Przeciw nowelizacji protestowały m.in. organizacje pozarządowe, w tym Helsińska Fundacja Praw Człowieka, Forum Obywatelskiego Rozwoju i Fundacja "Panoptykon".

O odrzucenie nowelizacji apelował przewodniczący NSZZ "Solidarność" Piotr Duda. Solidarność już na początku lipca zapowiedziała złożenie wniosku do Trybunału Konstytucyjnego w przypadku uchwalenia nowych przepisów. Z apelem o odrzucenie zmian zwracali się także byli działacze opozycji z czasów PRL: Zbigniew Bujak, Władysław Frasyniuk, Barbara Labuda, Bogdan Lis, Henryka Krzywonos-Strycharska. Apel ten podpisał także Józef Pinior, który jest senatorem PO.

Kancelaria prezydenta argumentowała zaś jeszcze w czerwcu, że "projekt w przekonaniu prezydenta jest projektem zrównoważonym, który godzi konstytucyjne prawo do wolności, ale i do bezpieczeństwa".

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)