Trwa ładowanie...
d2o5f8t
04-02-2007 13:45

Poprawia się diagnostyka nowotworów

Choć zachorowalność na nowotwory w
Polsce rośnie, podobnie jak w całej w Europie, to poprawia się
diagnostyka, a nowoczesne metody leczenia są coraz łatwiej
dostępne - ocenia dyrektor Instytutu Onkologii w Gliwicach
prof. Bogusław Maciejewski.

d2o5f8t
d2o5f8t

4 lutego przypada Międzynarodowy Dzień Walki z Rakiem. Jak podaje Śląskie Centrum Zdrowia Publicznego, w województwie śląskim w 2003 r. hospitalizowano z powodu nowotworów 46,9 tys. osób, natomiast w 2005 roku już 60,5 tys. pacjentów; to wzrost o 29%. W Polsce w 2003 roku odnotowano blisko 178 tys. hospitalizowanych z powodu nowotworów złośliwych, natomiast w roku 2005 ponad 183 tys.; wzrost wynosi 2,8%.

Generalnie obserwuje się wzrostową tendencję w zakresie rejestracji zachorowalności i w związku z tym, hospitalizacji chorych na nowotwór. Ta tendencja niekoniecznie i nie tylko odzwierciedla jednak rzeczywisty wzrost zachorowalności, chociaż takie są długoterminowe prognozy europejskie. W dużym stopniu jest ona wynikiem poprawy w zakresie diagnostyki nowotworów i poszerzenia arsenału terapeutycznego" - powiedział prof. Maciejewski.

Dodał, że poprawia się również - ale jest to powolny proces - wczesna wykrywalność nowotworów, co z czasem będzie skutkowało poprawą wskaźników wyleczalności. Wzrost hospitalizacji może być też związany z wdrożeniem nowych metod leczenia. Tak jest np. w gliwickim instytucie w przypadku raka gruczołu krokowego - krótkoczasowa metoda brachyterapii tego nowotworu spowodowała wzrost hospitalizacji chorych na ten nowotwór, choć wskaźnik zachorowalności jest w tym przypadku raczej stabilny.

Wśród hospitalizowanych w województwie śląskim kobiet dominują rozpoznania nowotworu złośliwego narządów płciowych oraz nowotworu piersi. Mężczyźni chorują najczęściej na nowotwory narządów układu oddechowego i klatki piersiowej oraz narządów układu pokarmowego. Wysoka jest także liczba hospitalizowanych z powodu nowotworów układu moczowego.

Liczba zgonów z powodu nowotworów w województwie śląskim kształtuje się na podobnym poziomie jak w całym kraju i wynosi ona dla Polski 25% oraz 26% dla województwa śląskiego.

d2o5f8t
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2o5f8t
Więcej tematów