Popieramy członkostwo w Unii Europejskiej
76% Polaków popiera członkostwo Polski w UE. Przeciwnicy obecności kraju w Unii stanowią 16% - wynika z grudniowego sondażu CBOS. W listopadzie zwolenników akcesji było 77%, a przeciwników również 16%.
43% respondentów jest zdania, że obecność w Unii przynosi krajowi więcej korzyści niż strat (w sierpniu 39%); odmienną opinię wyraża 26% (w sierpniu - 30%).
27% ankietowanych uważa, że im osobiście wejście Polski do UE przyniosło więcej korzyści, niż strat; 23% twierdzi, że więcej straciło na integracji, niż zyskało.
Do beneficjentów członkostwa - zdaniem badanych - należą: politycy (78% wskazań); ludzie wykształceni (77%), studenci (72%); osoby młode (69%); rolnicy (65%), prywatni przedsiębiorcy (56%).
CBOS zaznacza, że zdecydowana większość osób należących do grup, które, w ocenie badanych, zyskują na integracji, potwierdza tę opinię. Ludzie młodzi, studenci oraz osoby najlepiej wykształcone deklarują, że odnoszą korzyści z wejścia do Unii.
Sytuacja wygląda odmiennie w przypadku rolników, uważanych przez ankietowanych za beneficjentów wejścia do UE. Spośród rolników jedynie co trzeci potwierdza tę opinię.
W ocenie badanych, na przystąpieniu do Unii raczej nie skorzystali emeryci, renciści, osoby najuboższe oraz gospodynie domowe. Przedstawiciele tych grup zgadzają się z tą oceną.
CBOS przeprowadził badanie w dniach 3-6 grudnia na 973-osobowej, reprezentatywnej, losowej próbie dorosłych mieszkańców Polski.