PolitykaPoparcie dla Prawa i Sprawiedliwości bez zmian, rośnie Platformie Obywatelskiej

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości bez zmian, rośnie Platformie Obywatelskiej

• Wśród osób, które deklarują udział w wyborach, 34 proc. chce głosować na Prawo i Sprawiedliwość
• Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z poparciem 19 proc. ankietowanych
• Na trzecim uplasowała się Nowoczesna Ryszarda Petru (9 proc. poparcia)
• Tak wynika z listopadowego sondażu Kantar Public, dawniej TNS Polska

Poparcie dla Prawa i Sprawiedliwości bez zmian, rośnie Platformie Obywatelskiej
Źródło zdjęć: © PAP | Przemysław Piątkowski

23.11.2016 | aktual.: 24.11.2016 12:55

Wśród osób, które zadeklarowały gotowość wzięcia udziału w wyborach do parlamentu, 34 proc. badanych zapowiedziało zamiar głosowania na Prawo i Sprawiedliwość. Poparcie dla PiS nie zmieniło się w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Na drugim miejscu znalazła się Platforma Obywatelska z poparciem 19 proc. ankietowanych (wzrost o 4 punkty procentowe od października), na trzeciej pozycji z poparciem 9 proc. badanych uplasowała się Nowoczesna Ryszarda Petru (spadek o 2 punkty procentowe).

Z kolei 8 proc. głosów zdobyłby ruch Kukiz'15, dla którego poparcie zmalało od października o 1 punkt procentowy. W listopadzie próg wyborczy przekroczyłoby również PSL z poparciem 5 proc. Poparcie dla ludowców wzrosło o 2 punkty procentowe w stosunku do poprzedniego miesiąca.

Nieco poniżej progu wyborczego znalazłby się SLD, który w listopadzie uzyskał 4 proc. poparcia (wzrost o 1 punkt procentowy).

Partia Razem osiągnęła 2 proc. poparcia. Poparcie dla partii Wolność (KORWiN) tak jak i dla partii Twój Ruch to w listopadzie 1 proc.

Spośród osób, które zapowiedziały zamiar głosowania, 16 proc. badanych nie było zdecydowanych, komu przekazaliby swoje poparcie. Odsetek osób niezdecydowanych spadł o 3punkty procentowe.

26 proc. badanych deklaruje, że zdecydowanie wzięłoby udział w wyborach do parlamentu, gdyby miały się one odbywać w najbliższą niedzielę. 38 proc. z nich z wahaniem potwierdziło taką gotowość. 16 proc. zapowiedziało, że raczej by nie poszli, a 13 proc., że na pewno by nie poszli do wyborów. 7 proc. ankietowanych wahało się czy iść, czy nie iść do głosowania.

Kantar Public przeprowadził sondaż w dniach 12-17 listopada 2016 na ogólnopolskiej, reprezentatywnej próbie 1030 mieszkańców Polski w wieku 18 i więcej lat. Preferencje partyjne były obliczane na dla grupy 662 osób deklarujących "zdecydowanie" lub "raczej" zamiar uczestniczenia w wyborach.

Marek Grabski

Źródło artykułu:PAP
nowoczesnasondażplatforma obywatelska
Zobacz także
Komentarze (807)