Ponad milion nowych uchodźców
Liczba uchodźców na świecie wrosła z 10,5 mln w 2004 roku do 11,5 mln obecnie - wynika z raportu amerykańskiego Komitetu ds. Uchodźców i
Imigrantów.
Stało się tak głównie za sprawą uchodźców z ogarniętej wojną zachodniosudańskiej prowincji Darfur, szukających schronienia w Czadzie oraz Irakijczyków, uciekających do Syrii.
Po raz pierwszy do raportu dołączono notę, w której ocenia się stopień, w jakim poszczególne kraje wywiązują się z realizacji praw uchodźców. I tak na przykład w kwestii prawa do pracy wyróżniono m.in. Czad, Ekwador, USA i Irak, skrytykowano zaś Algierię, Malezją, Iran i Rosję.
Z raportu wynika, że prawie 7 mln uchodźców od ponad 10 lat formalnie pozostaje bez dachu nad głową, nie ma stosownej opieki medycznej i socjalnej, nie może się kształcić.
Jednocześnie liczba przymusowych przesiedleńców w obrębie kraju wzrosła na świecie z 21,3 mln w 2004 roku do ponad 24 mln w roku 2005.
W raporcie podkreśla się także naglącą potrzebę respektowania praw kobiet w kontekście walki z ubóstwem, promowania równości płci i poprawy warunków życiowych mieszkańców slumsów.