Trwa ładowanie...

Ponad 80 ukraińskich pograniczników schroniło się na terytorium Rosji

Ponad 80 ukraińskich pograniczników w nocy z piątku na sobotę przekroczyło granicę z Rosją w czasie boju z prorosyjskimi separatystami na przejściu granicznym Izwarino, w obwodzie ługańskim - poinformowała agencja Interfax.

Share
Ponad 80 ukraińskich pograniczników schroniło się na terytorium Rosji
Źródło: PAP/EPA, fot: STRINGER
d15vkx6

Rosyjska agencja powołała się na zarząd Służby Granicznej Federalnej Służby Bezpieczeństwa Rosji (FSB)
w obwodzie rostowskim, na południu Federacji Rosyjskiej.

Według źródła Interfaksu dwaj ukraińscy pogranicznicy byli ranni. Strona rosyjska udzieliła im pomocy medycznej. Rozmówca agencji przekazał, że ukraińscy żołnierze wciąż znajdują się w rosyjskiej strefie granicznej.

"Strona rosyjska podejmuje dodatkowe kroki w celu umocnienia tego odcinka granicy" - cytuje Interfax swojego informatora.

d15vkx6

W piątek wieczorem z terytorium Ukrainy ostrzelany został rosyjski posterunek graniczny w Nowoszachtinsku, w obwodzie rostowskim. Jeden celnik został ranny odłamkiem w głowę. Jego stan lekarze określają jako ciężki, ale stabilny.

Kreml natychmiast zażądał od Kijowa wyjaśnień i przeprosin w związku z tym zdarzeniem. "Stanowczy protest" z powodu "agresywnej akcji" na granicy wyraziło też rosyjskie MSZ.

"Żądamy od Kijowa pilnego, natychmiastowego wyjaśnienia wszystkich okoliczności danego przestępstwa, naruszającego elementarne normy i zasady prawa międzynarodowego" - oświadczyło MSZ Rosji. Oceniło zarazem, że "chodzi o jawną prowokację, której celem jest niedopuszczenie do realizacji genewskich uzgodnień o jak najszybszej deeskalacji ukraińskiego konfliktu wewnętrznego".

d15vkx6

Podziel się opinią

Share
d15vkx6
d15vkx6
Więcej tematów