Trwa ładowanie...
d2n8ijl
d2n8ijl
x-news/TVN 24Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.

Ponad 75 tys. pielgrzymów na XIX Spotkaniu Młodych Lednica 2000

Przejściem młodzieży przez Bramę-Rybę i aktem wyboru Chrystusa zakończyło się XIX Spotkanie Młodych Lednica 2000. W tegorocznym spotkaniu na Polach Lednickich wzięło udział ponad 75 tys. pielgrzymów z Polski i zagranicy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
d2n8ijl

Młodzież zgromadzona na Polach Lednickich chwilę przed północą wypowiedziała słowa aktu wyboru Chrystusa. Tym samym, zakończyło się XIX Spotkanie Młodych poświęcone Duchowi Świętemu.

Twórca i organizator spotkań lednickich dominikanin o. Jan Góra rozpoczynając w sobotę po południu Spotkanie Młodych zwrócił się do zgromadzonych słowami: "Kochani, wybierzcie dzisiaj Chrystusa, stale go wybierajcie. Zobaczycie, że ten wybór zmieni całe wasze życie. Bądźcie mądrzy, nie traćcie czasu i znajdźcie chwilę na osobistą rozmowę z Chrystusem. Tylko pod tym warunkiem wasz pobyt i przyjazd tutaj ma ogromny sens" - powiedział.

d2n8ijl

Oficjalnym rozpoczęciem spotkania była uroczysta procesja, w trakcie której pod Bramę-Rybę wniesiono m.in. relikwie świętego Wojciecha, kopię obrazu Matki Boskiej Częstochowskiej i odlew dłoni św. Jana Pawła II.

- Zacznijcie rozmowę z Chrystusem! Zróbcie to już zaraz. Rozmowę indywidualną, osobistą, a dzięki tej rozmowie odzyskacie siłę, wiarę i nadzieję. Zanurzcie się w siebie, skorzystajcie z tego gorąca, upału i wieczora, by spotkać się z Jezusem osobiście. Bo tylko Chrystus nas ocala, on pierwszy nas umiłował. Nie bójcie się odpowiedzieć na tę miłość osobiście - powiedział, inaugurując spotkanie, o. Góra.

Wieczorem zebrani uczestniczyli we mszy św. celebrowanej przez przewodniczącego Konferencji Episkopatu Polski, metropolitę poznańskiego abp. Stanisława Gądeckiego. Homilię wygłosił prymas Polski abp Wojciech Polak, który podkreślił, że współczesna młodzież nie powinna "zadowalać się przeciętnością, ale szukać i pragnąć świętości".

Abp Polak zaznaczył, że żaden człowiek nie wie, co może mu się w życiu przydarzyć, ale nad wszystkim tym czuwa Duch Święty, który "uczy nas chodzić po wodzie".

d2n8ijl

- Myślę, że każdy z was chciałby przeżyć to kolejne spotkanie na lednickich polach nie tylko jako wielkie wyznanie wiary, ale jako stan ducha, który będzie trwał dłużej niż jeden dzień. Chcielibyśmy odnaleźć siłę, wziąć z tego miejsca moc do walki z naszymi słabościami, pozostać wiernymi w wyborze Chrystusa. Nie bać się wyciągnąć szczerze dłoni do drugiego, pokochać prawdę i nie stracić nadziei. Tak, to jest możliwe - możliwe w imię Ducha Świętego" - nawoływał.

- Musimy dać się porwać słowom, które kierował już do nas św. Jan Paweł II: "otwórzcie na oścież drzwi Chrystusowi". Zróbcie miejsce Duchowi Świętemu, poddajcie się jego wielorakiemu działaniu. On, Duch Chrystusa wie, co chce z wami uczynić. Pozwólcie, żeby was poprowadził - mówił prymas.

Po mszy św. młodzież wysłuchała również przesłania, które skierował do niej papież Franciszek. Ojciec Święty zwrócił się do zebranych słowami: "drodzy moi przyjaciele" i podkreślił - Całym sercem podzielam waszą radość, entuzjazm i wasze pragnienie Ducha Świętego () To Duch Święty daje prawdziwe życie, leczy naszą samotność, nieustannie nam towarzyszy i prowadzi. Dojrzewajcie do pełni takiego życia, do pełni miłości. Bierzcie za nie odpowiedzialność, nie poprzestając na pozorach.

- Otwórzcie serca dla Ducha Świętego, by napełnił je swoimi darami. Przyjmijcie Go, jako szczególnego Gościa, napełnijcie wasze serca Jego obecnością. Proście, by codziennie Wam towarzyszył w pracy, w nauce, w modlitwie, w podejmowaniu decyzji, w pokonywaniu siebie i czynieniu dobra. Bądźcie mężni Jego mocą. Z Nim przemieniajcie świat - mówił papież.

d2n8ijl

W poprzednich latach swoje przesłania do uczestników spotkań lednickich kierowali Jan Paweł II i Benedykt XVI.

Pielgrzymi przybywali na Lednicę od samego rana. Przed oficjalnym rozpoczęciem młodzież śpiewała, tańczyła i uczestniczyła we wspólnych modlitwach oraz nabożeństwie pokutnym.

Spotkanie podzielone było na części: "Ziemia", "Woda", "Ogień" i "Wiatr". Jednym z ważniejszych wydarzeń Lednicy było także nabożeństwo "Nałożenia Rąk".

Hasło XIX Spotkania Młodych: "W imię Ducha Świętego", było kontynuacją idei zapoczątkowanej dwa lata temu, kiedy młodzież modliła się najpierw "W imię Ojca", następnie - "W imię Syna". Duszpasterz Ruchu Lednickiego dominikanin o. Jan Góra podkreślił, że motyw ten ma w symboliczny sposób przygotować polską młodzież do przyszłorocznej 1050. rocznicy Chrztu Polski, kiedy zebrani będą mogli wyrazić swoją wiarę mówiąc: "Amen".

Ogólnopolskie Spotkanie Młodych Lednica 2000 odbywa się od 1997 roku. Każdego roku uczestniczy w nim od kilkudziesięciu do ponad 150 tysięcy pielgrzymów z Polski i zagranicy. Przez 19 lat istnienia Spotkania Młodych zgromadziły nad polach lednickich ponad 1,8 mln uczestników.

d2n8ijl

Podziel się opinią

Share

d2n8ijl

d2n8ijl
Więcej tematów