Ponad 50 książek walczy o Angelusa
53 książki pisarzy z Polski i zagranicy zostały zakwalifikowane do 6. edycji Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus. Jury nagrody wskaże zwycięzcę 3 grudnia podczas uroczystej gali we wrocławskim Teatrze Współczesnym.
12.04.2011 | aktual.: 12.04.2011 16:43
Jak podkreślili członkowie jury Literackiej Nagrody Europy Środkowej Angelus, w tym roku do konkursu zgłoszono więcej książek niż w latach ubiegłych. - Mamy wyjątkowo bogatą reprezentację książek z Europy Wschodniej oraz powieści polskich autorów - powiedział zasiadający w jury prof. Andrzej Zawada.
Przewodnicząca jury Natalia Gorbaniewska zwróciła uwagę, że w tegorocznej edycji konkursu znalazły się książki autorów o światowej sławie. - To m.in. Peter Esterhazy, który już raz zdobył Angelusa, Drago Jancar czy Kazimierz Kutz - wyliczała Gorbaniewska.
W połowie września jury ogłosi listę 14 półfinalistów nagrody, a w październiku zostaną podane tytuły siedmiu książek, które zakwalifikowały się do ścisłego finału. Zwycięzcę poznamy 3 grudnia.
Angelus jest nagrodą dla pisarzy pochodzących z Europy Środkowej, którzy podejmują w swoich dziełach tematy najistotniejsze dla współczesności. Nagroda, którą stanowi statuetka Angelusa autorstwa Ewy Rossano i czek na kwotę 150 tys. zł, przyznawana jest za najlepszą książkę opublikowaną w języku polskim w roku poprzednim.
Od dwóch edycji przyznawana jest również nagroda dla tłumacza, którą funduje Państwowa Wyższa Szkoła Zawodowa im. Angelusa Silesiusa w Wałbrzychu. Wynosi ona 20 tys. zł.
Do nagrody można zgłaszać dzieła autorów żyjących, pochodzących z 21 krajów Europy Środkowej. Każdy wydawca może zgłosić jedną książkę autora zagranicznego i jedną polskiego.
Do tej pory Angelusa otrzymali: Jurij Andruchowycz "Dwanaście kręgów" (2006), Martin Pollack "Śmierć w bunkrze - opowieść o moim ojcu" (2007), Peter Esterhazy "Harmonia calestis" (2008), Josef Skvorecky "Przypadki inżyniera ludzkich dusz" (2009), Gyorgy Spiro "Mesjasze" (2010).