Trwa ładowanie...
d9rb3i3

Ponad 5 tys. osób demonstrowało w Dreźnie przeciwko islamowi

W demonstracji przeciw imigrantom organizowanej co poniedziałek w Dreźnie przez krytyczny wobec islamu ruch Pegida uczestniczyło po raz pierwszy od miesięcy znów ponad 5 tys. osób - podała agencja dpa. Szef Pegidy Lutz Bachmann zapowiedział utworzenie partii.
Share
Ponad 5 tys. osób demonstrowało w Dreźnie przeciwko islamowi
Źródło: PAP/EPA, Fot: Sebastian Kahnert
d9rb3i3

Liczbę demonstrantów oszacowali korespondenci dpa. Policja nie podała informacji o uczestnikach marszu.

Liczba uczestników demonstracji organizowanych przez Pegidę w stolicy Saksonii w każdy poniedziałek wieczorem rośnie od kilku tygodni.

Pegida (co jest skrótem niemieckiej nazwy Patriotyczni Europejczycy przeciwko Islamizacji Zachodu) organizuje od jesieni ubiegłego roku w Dreźnie cotygodniowe demonstracje, których hasła kierują się przeciwko nadmiernym jakoby wpływom muzułmanów na życie społeczne w Niemczech i rzekomemu tolerowaniu przez władze tego zjawiska. Działacze Pegidy krytykują politykę imigracyjną niemieckich władz, szczególnie napływ uchodźców z krajów arabskich.

d9rb3i3

Organizacje neonazistowskie próbowały wpływać na działalność Pegidy, jednak gros jej uczestników to przedstawiciele szerokiego spektrum niemieckiego społeczeństwa. Wicekanclerz rządu Angeli Merkel, Sigmar Gabriel, uczestniczył kilka miesięcy temu w dyskusji z przedstawicielami Pegidy, za co był ostro krytykowany przez towarzyszy partyjnych z SPD. Gabriel jest szefem niemieckich socjaldemokratów.

Demonstracje Pegidy cieszyły się największą popularnością na początku roku. W styczniu uczestniczyło w nich co tydzień nawet 35 tys. osób. Potem zainteresowanie spadło; marsze organizowane były co dwa tygodnie. W ostatnim czasie w związku z zaostrzeniem kryzysu imigracyjnego, zwłaszcza z gwałtownym wzrostem liczby azylantów z Syrii, liczba demonstrantów ponownie rośnie.

W okresie największej popularności Pegidy antyislamskie demonstracje na wzór Drezna odbywały się także w innych miastach Niemiec. Powrót do tej tradycji można zaobserwować obecnie m.in. w Berlinie.

W Niemczech istnieje silne społeczeństwo obywatelskie. Drezdeńskim demonstracjom, a także podobnym imprezom organizowanym na mniejszą skalę w innych niemieckich miastach przez lokalne odgałęzienia Pegidy towarzyszą za każdym kontrdemonstracje, których uczestnicy dają wyraz swemu poparciu dla demokracji i tolerancji.

d9rb3i3

Podziel się opinią

Share
d9rb3i3
d9rb3i3
Więcej tematów