Trwa ładowanie...
d361192

Ponad 40 osób kwestuje na zakopiańskich cmentarzach

Ponad 40 osób kwestuje na odnowę zabytkowych nagrobków na zakopiańskich cmentarzach. W akcji biorą udział członkowie Towarzystwa Opieki nad Zabytkami, działacze organizacji społecznych i samorządowych, artyści oraz harcerze.

d361192
d361192

###Galeria
[

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml ) [

]( http://wiadomosci.wp.pl/gid,9343673,kat,32834,galeriazdjecie.h tml )

Cmentarze polskie

W Zakopanem kwesta prowadzona jest na starym i nowym cmentarzu po raz 16. Do tej pory zebrano ponad 80 tysięcy złotych a to pozwoliło na odrestaurowanie ponad 30 nagrobków na obu nekropoliach oraz 10 płaskorzeźb na murze cmentarza na Pęksowym Brzyzku - powiedziała prezes Podhalańskiego Oddziału Towarzystwa Opieki nad Zabytkami Agata Nowakowska-Wolak.

d361192

Pęksów Brzyzek to pierwszy zakopiański cmentarz powstały w pierwszej połowie XIX wieku. Nazwa pochodzi od nazwiska darczyńcy gruntów, na których jest zlokalizowany - Jana Pęksy. Brzyzek natomiast w gwarze góralskiej oznacza wzgórze nad potokiem. Na Pęksów Brzyzku znajduje się około 500 grobów i krzyży z drewna, metalu lub kamienia rzeźbionych w motywy podhalańskie czy malowanych na szkle.

Na Pęksowym Brzyzku znajduje się symboliczny grób Witkacego, pochowani są tu między innymi Kornel Makuszyński, Kazimierz Przerwa Tetmajer, Władysław Orkan, Stanisław Witkiewicz, Karol Stryjeński, Antoni Kenar, Antoni Rząsa, Władysław Hasior a także Stanisław Marusarz, Helena Marusarzówna, Bronisław Czech, Tytus Chałubiński i Jan Krzeptowski Sabała. Na starym cmentarzu spoczywają przewodnicy tatrzańscy a wśród nich Jędrzej Wala Bachleda, Józef Krzeptowski, Stanisław Gąsienica Byrcyn, małżeństwa Zwolińskich i Paryskich. Jest tu także mogiła ratowników Stanisława Matei Torbiarza i Janusza Kubicy, którzy w 1994 roku zginęli w śmigłowcu podczas wyprawy ratunkowej. Na Pęksowym Brzyzku spoczywają zasypani lawiną podczas akcji pod Szpiglasowym Wierchem Marek Łabunowicz Maja i Bartek Olszański. Sprawdź jak dojechać na cmentarze:

d361192
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d361192
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj