Ponad 3,7 tys. ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji
Co najmniej 3731 osób zginęło podczas sobotniego trzęsienia ziemi, jakie nawiedziło indonezyjską wyspę Jawa - podali przedstawiciele służb ratowniczych.
27.05.2006 | aktual.: 28.05.2006 07:21
Według służb ratowniczych, ponad dwie trzecie ofiar to mieszkańcy miasta Bantul, położonego między Yogyakartą a wybrzeżem Oceanu Indyjskiego. Zginęło tu ponad 2 tysiące ludzi, 80% budynków jest zniszczonych.
Żywioł zaatakował tuż przed godziną 6 rano czasu lokalnego (godz. 1 w nocy czasu polskiego). Według centrum obserwacyjnego trzęsień ziemi w Dżakarcie siła wstrząsu wyniosła 6,2 w skali Richtera. Jego epicentrum znajdowało się na morzu, około 50 kilometrów na południe od Yogyakarty. Ognisko trzęsienia (hipocentrum) było na głębokości 33 kilometrów. Amerykańska Służba Geologiczna (US. Geological Survey) określiła siłę wstrząsu na 6,2. Na szczęście nie spowodował fali tsunami.
W Yogyakarcie zawaliły się setki budynków, zniszczone są między innymi siedziby tamtejszych agend administracji lokalnej i rządowej. Miejscowe lotnisko zamknięto ze względu na uszkodzenia pasa startowego. Popękały nawierzchnie dróg, poprzerywane zostały linie energetyczne i telefoniczne.
W obawie przed wstrząsami wtórnymi, tysiące ludzi zgromadziły się na centralnym placu Yogyakarty. Inni znaleźli prowizoryczne schronienie w meczetach, kościołach i szpitalach.
Jak poinformował zastępca szefa misji ambasady RP w Dżakarcie Jarosław Skowroński, na razie brak doniesień, by w trzęsieniu ucierpieli Polacy. Obecnie na Jawie nie przebywają żadne polskie zorganizowane grupy turystyczne, a koordynujący akcję ratowniczą szpital w Yogyakarcie podał, iż do tej pory nie stwierdzono, by wśród ofiar i poszkodowanych byli cudzoziemcy.
Agencja AP podaje zaś, że podczas trzęsienia zginął obywatel Holandii, ale brak doniesień o innych cudzoziemcach zabitych lub rannych w wyniku kataklizmu.
Komisja Europejska poinformowała, że wyasygnuje 3 mln euro na pomoc dla ofiar trzęsienia ziemi w Indonezji. Unijny komisarz ds. rozwoju Louis Michel zapowiedział, że UE zamierza uruchomić fundusze na sfinansowanie natychmiastowej pomocy dla ofiar trzęsienia.
Akcję charytatywną rozpoczął Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża. Na pomoc Indonezji chce zebrać ok. 10 mln dolarów.
Benedykt XVI modli się za ofiary trzęsienia ziemi w Indonezji oraz ich rodziny - poinformował Watykan w specjalnym komunikacie. Papież, przebywający z pielgrzymką w Polsce, zachęcił do wytrwałości ratowników i wszystkich, którzy uczestniczą w niesieniu pomocy ofiarom trzęsienia.
Yogyakarta leży niedaleko wulkanu Merapi, który uaktywnił się wcześniej w tym miesiącu. Zdaniem wulkanologów, choć sobotni wstrząs miał charakter tektoniczny, może być wstępem do kolejnych erupcji. Zaobserwowano, że po trzęsieniu z krateru zaczęły się wydobywać zwiększone ilości dymu.
Wyspa Jawa należy do najgęściej zaludnionych regionów na świecie. Na powierzchni niespełna 127 tys. kilometrów kwadratowych mieszkają tam 124 miliony ludzi, co oznacza 981 osób na kilometr kwadratowy (dane szacunkowe z 2005 roku).