Trwa ładowanie...
d2023bs
22-10-2003 16:35

Ponad 16% polskich dzieci żyje w skrajnej biedzie

Ponad 16% polskich dzieci w wieku do 14 lat żyło w 2002 roku w rodzinach, w których wydatki kształtowały się poniżej minimalnego poziomu egzystencji - poinformowała w środę w czasie seminarium na temat biedy wśród dzieci Anna Szukiełojć-Bieńkuńska z Głównego Urzędu Statystycznego.

d2023bs
d2023bs

Seminarium "Oblicza polskiej biedy - dzieci" zostało zorganizowane przez Ministerstwo Gospodarki oraz Instytut Pracy i Spraw Socjalnych z okazji obchodzonego niedawno (17 października) Międzynarodowego Dnia Walki z Ubóstwem.

Szukiełojć-Bieńkuńska wyjaśniła, że minimalny poziom egzystencji "to poziom, który pozwala na zaspokojenie jedynie niezbędnych potrzeb i wydatków, które nie mogą zostać odłożone w czasie". "Wydatki poniżej tego poziomu praktycznie mogą oznaczać zagrożenie bytu biologicznego danej osoby" - zanzaczyła.

Poinformowała, że w Polsce najbardziej zagrożone biedą są rodziny wielodzietne. "Ubóstwo wzrasta wraz z liczbą dzieci na utrzymaniu. Badania pokazują, że ponad jedna trzecia rodzin z czwórką lub więcej dzieci żyje praktycznie na skraju nędzy" - powiedziała.

Wiceminister gospodarki Jolanta Banach podkreśliła, że dane pokazujące poziom biedy są zatrważające i należy podjąć wszelkie działania, aby tę sytuację zmienić. Zaznaczyła, że "o ile wobec osób dorosłych najlepszym narzędziem walki z ubóstwem jest aktywizacja zawodowa, o tyle walcząc z ubóstwem dzieci należy tworzyć zintegrowany system świadczeń pieniężnych, rzeczowych i usługowych świadczeń społecznych".

d2023bs

Banach poinformowała, że prawie połowa polskich rodzin mających na utrzymaniu dzieci do 24 roku życia korzysta z zasiłku rodzinnego. "Jednak zasiłki te uznawane są za najmniej efektywne w przeciwdziałaniu ubóstwu rodzin" - przyznała.

"Dlatego zaproponowaliśmy reformę pieniężnych świadczeń społecznych kierowanych do rodzin. Główne zmiany mają polegać nie na podnoszenia globalnych wydatków, ale na takim ich adresowaniu, żeby dawały lepsze efekty dla konkretnych rodzin i w konkretnej sytuacji" - wyjaśniła.

Banach powiedziała, że nowe zasady przyznawania świadczeń mają m.in. polegać na wyrównywaniu szans edukacyjnych dzieci z biednych rodzin.

"Chcemy, żeby świadczenia były związane z edukacją dziecka, czyli chcemy nadać im cel i charakter świadczeń wyrównujących szanse edukacyjne dzieci. Z tym związane byłoby świadczenie, wypłacane jako dodatek do zasiłku rodzinnego raz w roku na początku września. Inną propozycją jest podwyższenie zasiłku z powodu podjęcia przez dziecko nauki poza miejscem zamieszkania oraz zasiłku dla dziecka niepełnosprawnego w okresie jego rehabilitacji i nauki" - powiedziała.

Ustanowiony przez ONZ Międzynarodowy Dzień Walki z Ubóstwem obchodzony jest 17 października od 1992 roku. Obchody mają uświadomić opinii publicznej potrzebę walki z ubóstwem we wszystkich krajach, szczególnie w krajach rozwijających się.

d2023bs
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2023bs
Więcej tematów