PolskaPonad 150 tys. odbiorców bez prądu po wieczornych nawałnicach

Ponad 150 tys. odbiorców bez prądu po wieczornych nawałnicach

Ponad 150 tys. odbiorców w Wielkopolsce pozostaje bez prądu po nawałnicach, jakie od piątkowego wieczoru przechodzą nad regionem. Państwowa Straż Pożarna odebrała dotychczas ponad 1 tys. zgłoszeń m.in. o powalonych drzewach, zerwanych dachach i podtopieniach. Burze dotarły także na Pomorze. W Chojnicach wichura porwała pole namiotowe.

Ponad 150 tys. odbiorców bez prądu po wieczornych nawałnicach
Źródło zdjęć: © burzowo.info

12.08.2017 | aktual.: 12.08.2017 02:18

W nocy burze dotarły także do województwa pomorskiego. Kilkanaście miejscowości pozostaje bez prądu, to m.in. Sierakowice i Somonino. Jak informuje Radio Gdańsk, strażacy interweniowali już ponad 200 razy. Pod Chojnicami na polu namiotowym nawałnica uwięziła ludzi. Wichura dosłownie zmiotła z powierzchni ziemi pole namiotowe. Wiadomo także, iż co najmniej trzy domy zostały pod Chojnicami bez dachu, a drzewo spadło na samochód. Spore problemy są na drodze krajowej 20 w okolicach Kłobuczyna, gdzie powalone drzewa blokują przejazd. Wstrzymany był też ruch na lotnisku w Rębiechowie.

Straż pożarna w Gdynii informuje o setkach telefonów i interwencji, które są efektem gwałtownej burzy, jaka przeszła przez miasto. Zerwana została sieć energetyczna na ul. Lubowidzkiej, zaś na ul. Morskiej nie działa sieć trakcji trolejbusowej, podobnie w rejonie ul. Kartuskiej. Ulica biegnąca w stronę centrum jest nieprzejezdna. Ulewa była tak ogromna, że w wielu miejscach wybiły studzienki kanalizacji deszczowej. Nieco spokojniej było w Gdańśku i Wejherowie, choć służby wciąż są w największej gotowości.

Mateusz Gościniak z Enei Operator powiedział, że najwięcej awarii i problemów w dostępie do energii elektrycznej wystąpiło w okolicach Leszna, Wrześni i Gniezna. Łącznie pozbawionych energii elektrycznej jest ok. 150 tys. odbiorców. Gościniak podkreślił, że usuwanie awarii prowadzone jest na bieżąco.

Straż pożarna odebrała dotychczas już ponad 1 tys. zgłoszeń z Wielkopolski. Jak powiedział kpt. Karol Kędziorski z Komendy Wojewódzkiej Państwowej Staży Pożarnej, najwięcej z nich dotyczyło połamanych drzew, zerwanych dachów i podtopień. Najwięcej zgłoszeń napłynęło z powiatów: wrzesińskiego, poznańskiego, rawickiego, gnieźnieńskiego, średzkiego.Obecnie nie ma informacji o jakichkolwiek osobach poszkodowanych.

Instytut Meteorologii wydał komunikat i ostrzeżenie przed burzami z gradem. Szeroka strefa burz z licznymi gwałtownymi wyładowaniami rozciąga się wzdłuż całej południowej granicy województwa pomorskiego. Szacowany opad deszczu to od 15 do 25 mm/h, w wielu miejscach powyżej 30 mm/h. Istnieje również wysokie prawdopodobieństwo wystąpienia gradu. Porywy wiatru miejscami przekraczają 100 km/h (w Chojnicach odnotowano 110 km/h).

Jaka pogoda czeka nas 12 sierpnia? Wszystko wskazuje na to, iż aura będzie zmienna. Sami zobaczcie:

Źródło artykułu:PAP
prądstraż pożarnaburze
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (74)