Ponad 1400 mieszkańców Nowogardu bez wody - bakterie coli w wodociągu
Z powodu wykrycia bakterii z grupy coli inspekcja sanitarna wprowadziła zakaz używania do celów spożywczych wody z wodociągu zaopatrującego kilka ulic w Nowogardzie (woj. zachodniopomorskie). Woda pitna dla ok. 1,4 tys. mieszkańców miasta jest dostarczana beczkowozami.
To kolejny w ostatnich kilku dniach problem nowogardzian z wodą. W środę inspektorzy sanitarni wydali analogiczny zakaz dotyczący innych ulic w mieście. Problemy z wodą miało wówczas kilkuset mieszkańców. Zakaz odwołano w czwartek.
Jak powiedziała dr Bożena Ewa Marcinkowska z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Goleniowie, której podlega Nowogard, w wodzie w wodociągu miejskim ponownie wykryto bakterie escherichia coli i z grupy coli. Do czasu dezynfekcji sieci i poprawy jakości mikrobiologicznej woda może być używana tylko do celów sanitarnych - podkreśliła.
Jej zdaniem mieszkańcy powinni zachować ostrożność i nie używać wody z kranu nawet do kąpieli czy mycia naczyń.
Tamtejsze przedsiębiorstwo usług wodnych i sanitarnych zorganizowało dwa beczkowozy dostarczające na bieżąco mieszkańcom wodę.
Przedsiębiorstwo zapewnia w komunikacie, że "dołoży wszelkich starań i poczyni wszelkie czynności, aby zakłócenie to trwało jak najkrócej".
Informacja o problemach z wodą ma się znaleźć na każdej klatce bloku, którego dotyczy.
Jak dodała Marcinkowska, wyniki badań pobieranych próbek wody z wodociągu będą znane w niedzielę. Do tego czasu zakaz będzie obowiązywać na pewno.
Dotychczas nie wykryto źródła zanieczyszczenia wody. Służby sanitarne nie wykluczają, że jeden i drugi przypadek zanieczyszczenia wody ma tę samą przyczynę. Nowogard liczy ok. 17 tys. mieszkańców.
Szczepy bakterii coli są groźne dla zdrowia, mogą powodować m.in. zaburzenia układu pokarmowego, bóle brzucha, zakażenia układu moczowo-płciowego, mdłości i wymioty.