Ponad 1000 atrakcji podczas 9. Małopolskiej Nocy Naukowców
Ponad 1000 atrakcji z różnych dziedzin nauki znajdzie się w programie 9. Małopolskiej Nocy Naukowców. Organizatorzy szacują, że w tegorocznej edycji weźmie udział ponad 60 tys. osób.
24.09.2015 | aktual.: 26.09.2015 09:22
W tym roku Urząd Marszałkowski Województwa Małopolskiego organizuje Noc w partnerstwie z ponad 30 szkołami wyższymi, instytutami badawczymi i konsorcjami badawczymi firm. Oprócz Krakowa wydarzenia w ramach Nocy odbywać się będą w Tarnowie, Nowym Sączu, Niepołomicach, Skawinie i Andrychowie; Łącznie w ok. 60 lokalizacjach.
Noc Naukowców jest częścią ogólnoeuropejskiej inicjatywy Komisji Europejskiej w ramach programu Horizon 2020. Odbywa się równolegle w ponad 300 miastach Europy. W Polsce jest organizowana również w Olsztynie, Poznaniu i Szczecinie.
Na konferencji prasowej w środę marszałek Małopolski Marek Sowa podkreślił, że Małopolska Noc Naukowców należy do największych tego typu projektów w Unii Europejskiej i co roku jest wysoko oceniana. - To pokazuje, że program atrakcji, które przygotowujemy zawsze na tę wrześniową noc, jest wyjątkowo bogaty - mówił marszałek.
W jego ocenie w ciągu ostatnich ośmiu lat zaszły duże zmiany w organizacji Nocy. Na początku - wspominał marszałek - województwo obawiało się, że nie ma potencjału, aby organizować Noc. Brało w niej udział zaledwie pięć instytucji z Krakowa. Firmy prywatne nie chciały się zaangażować w przedsięwzięcie.
Obecnie - zdaniem marszałka - zmieniło się myślenie o nauce. Nie jest ona już kojarzona tylko z uniwersytetami, ale i z ośrodkami badawczo-rozwojowymi, gdzie podejście do nauki ma wymiar "bardziej praktyczny", nauka służy rozwojowi technologii, produktów, usług, a dzięki temu wzrasta potencjał regionu.
Przykładem na zmianę w myśleniu o nauce jest chociażby fakt, że środowa konferencja prasowa, zapowiadająca 9. Noc, po raz pierwszy odbyła się poza uczelnią wyższą, w Korporacyjnym Centrum Badawczym ABB w Krakowie. Atrakcje w ramach Nocy przygotowały także m.in. Delphi i Comarch.
- Na przestrzeni ostatnich 10 lat w Małopolsce przybyło ponad 100 ośrodków naukowo-badawczych. Kiedy wchodziliśmy do Unii Europejskiej, to było ich niespełna 50. Dzisiaj mamy ponad 160. To pokazuje, że Kraków, Małopolska nie tylko mają potencjał, ale potrafią ten potencjał wykorzystać - powiedział Sowa.
Minister administracji i cyfryzacji Andrzej Halicki, który przebywa z wizytą w Krakowie, powiedział na konferencji, że dzięki Nocy Naukowców poprzez zabawę i kontakt bezpośredni można zgłębiać tajniki nauki, a to jest wprowadzenie do problemów, które stoją przed gospodarką, cywilizacją. - Dziewiąta Noc to już jest bogate doświadczenie, duża tradycja i z tego co słyszę, to ogromne rzesze uczestników - powiedział minister dziennikarzom.
Inauguracja Nocy odbędzie się w piątek w kinie Kijów.Centrum w Krakowie. Publiczność zobaczy widowisko "Nautilus: 2015 sekund podwodnej żeglugi". Potem odbędzie się koncert Ernesta Staniaszka z zespołem Eleanore Krieger. Po koncercie nastąpi emisja filmu "Everest" (2015) o trudach wspinaczki.
Historia Małopolskiej Nocy Naukowców sięga 2007 r. wówczas w przedsięwzięciu wzięło udział 3,5 tys. osób. Obecnie - jak twierdzą organizatorzy - jest największą Nocą w Polsce. Rok temu uczestniczyło w niej ponad 58 tys. osób.
Program tegorocznej Nocy obejmuje m.in. 300 pokazów, 350 warsztatów, 140 wykładów, 60 laboratoriów, 20 konkursów, 90 gier i zabaw, 50 wystaw. W tworzeniu programu 9. Małopolskiej Nocy uczestniczy 900 naukowców i 1,6 tys. studentów.
Wśród ciekawszych atrakcji tegorocznej edycji marszałek Małopolski wymienił m.in. możliwość zwiedzenia Centrum Promieniowania Synchrotronowego Solaris. Instytucja ta, której koszt budowy wyniósł 200 mln zł, zainaugurowała działalność w tym tygodniu.