Trwa ładowanie...
04-01-2007 08:00

Pomysły na zagospodarowanie dawnego obozu w Płaszowie?

Aż 19 biur projektowych zgłosiło się do konkursu ogłoszonego przez Urząd Miasta Krakowa na koncepcję zagospodarowania byłego obozu koncentracyjnego Płaszów.

Pomysły na zagospodarowanie dawnego obozu w Płaszowie?Źródło: Gazeta Krakowska
d3bi9kg
d3bi9kg

Do konkursu chcą przystąpić architekci z Krakowa, Warszawy, Łodzi, Bielsko-Białej, a także z Neapolu i Berlina. Przed uczestnikami niełatwe zadanie. Nie muszą odtwarzać na terenie obozu baraków oraz warsztatów, tylko zaproponować, w jaki sposób zaznaczyć ważne miejsca, główne ulice, plac apelowy i wskazać, co zagospodarować. Mają sprawić aby teren obozu pozostał ważnym świadkiem historii. Urzędnicy po konsultacjach z historykami chcieliby utworzyć tu park kontemplacyjno-edukacyjny. Myślą o: - rozmieszczeniu tablic informacyjnych - ławek - wyeksponowaniu pozostałości po likwidowanych w pośpiechu budowlach - o uporządkowaniu istniejących w tym miejscu cmentarzy żydowskich: "starego" - na zboczu Łysej Góry z 1887 r. i "krakowskiego" z 1932 r. na dnie doliny.

Tak przygotowany teren powinien stać się kolejnym miejscem na Podgórskim Szlaku Pamięci. Na trasie tej jest już odnowiony plac-pomnik Bohaterów Getta, z Muzeum Getta "Apteką pod Orłem". Wkrótce ma się też pojawić fabryka Schindlera po rewitalizacji. Autorzy prac konkursowych muszą je złożyć do 19 lutego. Ogłoszenie wyników konkursu zaplanowano na 23 lutego. Zwycięzca otrzyma 20 tys. zł. (AGA)

d3bi9kg
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3bi9kg
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj