ycipk-3wwrwm

Pomysł MON. Do polskiej armii wracają ułani

Ministerstwo Obrony Narodowej wraca do pomysłu zmian w wojsku. Będą przedwojenne stopnie. Znów pojawi się rotmistrz, wachmistrz, kanonier i ogniomistrz. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Wrócą przedwojenne stopnie wojskowe
Wrócą przedwojenne stopnie wojskowe (East News)
ycipk-3wwrwm

O planach resortu obrony pisze "Rzeczpospolita". Wynika z nich, że w jednostkach nawiązujących do tradycji kawaleryjskich oraz jednostkach rakietowych i artylerii mogą zostać przywrócone przedwojenne stopnie wojskowe.

Stopień rotmistrza to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza - sierżanta, kanoniera - szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza - czyli sierżanta.

Resort chce nawiązywać do tradycji niepodległościowej Wojska Polskiego. Rotmistrz był bowiem od wieków "wpisany był w historię wojskowości". Rangę rotmistrza mieli bowiem Witold Pilecki, czy Jan III Sobieski.

ycipk-3wwrwm

Jak pisze gazeta, aby nie powstał chaos w wojsku, szef MON ma wydać zarządzenie z wykazem jednostek wojskowych, w których obowiązywałyby przywracane nazwy stopni wojskowych.

Pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, której druga wersja jest konsultowana. Nie wiadomo jednak, kiedy trafi do Sejmu.

Zobacz także: Dramatyczna akcja ratowania katedry Notre Dame. Straż pokazała film

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

ycipk-3wwrwm

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-3wwrwm

ycipk-3wwrwm