Trwa ładowanie...

Pomysł MON. Do polskiej armii wracają ułani

Ministerstwo Obrony Narodowej wraca do pomysłu zmian w wojsku. Będą przedwojenne stopnie. Znów pojawi się rotmistrz, wachmistrz, kanonier i ogniomistrz. Zmiany mają być wprowadzane stopniowo.

Share
Pomysł MON. Do polskiej armii wracają ułani
Źródło: East News
duqyjdj

O planach resortu obrony pisze "Rzeczpospolita". Wynika z nich, że w jednostkach nawiązujących do tradycji kawaleryjskich oraz jednostkach rakietowych i artylerii mogą zostać przywrócone przedwojenne stopnie wojskowe.

Stopień rotmistrza to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza - sierżanta, kanoniera - szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza - czyli sierżanta.

Resort chce nawiązywać do tradycji niepodległościowej Wojska Polskiego. Rotmistrz był bowiem od wieków "wpisany był w historię wojskowości". Rangę rotmistrza mieli bowiem Witold Pilecki, czy Jan III Sobieski.

duqyjdj

Jak pisze gazeta, aby nie powstał chaos w wojsku, szef MON ma wydać zarządzenie z wykazem jednostek wojskowych, w których obowiązywałyby przywracane nazwy stopni wojskowych.

Pomysł znalazł się w projekcie nowelizacji ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej, której druga wersja jest konsultowana. Nie wiadomo jednak, kiedy trafi do Sejmu.

Zobacz także: Dramatyczna akcja ratowania katedry Notre Dame. Straż pokazała film

Zobacz aktualne wiadomości na WIADOMOSCI.WP.PL.

Wiesz coś więcej na temat tego zdarzenia? Prześlij nam informację, zdjęcie lub wideo przez dziejesie.wp.pl

duqyjdj

Podziel się opinią

Share

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
duqyjdj
duqyjdj
Więcej tematów