Trwa ładowanie...
ycipk-38tq8p

Powrót przedwojennych nazw stopni wojskowych. MON przeprowadzi rewolucję

Rotmistrz, wachmistrz, kanonier i ogniomistrz - takie nazwy znów pojawią się w polskim wojsku. Resort obrony przywróci bowiem przedwojenne nazwy stopni. Kiedy? W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli w 2018 roku. Do zmiany "przyczynił się" między innymi bohater ostatniej wojny rotmistrz Witold Pilecki.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kawalerzyści z Wojska Polskiego
Kawalerzyści z Wojska Polskiego (PAP, Fot: Tomasz Waszczuk)
ycipk-38tq8p

O planach resortu obrony pisze "Rzeczpospolita". Powołuje się przy tym na informacje, które uzyskała od wiceministra obrony narodowej Michała Dworczyka.

MON chce przywrócić stare nazwy stopni wojskowych. I tak, stopień "rotmistrza to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza - sierżanta, kanoniera - szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza - czyli sierżanta".

Rotmistrz wpisany w historię polskiej wojskowości

ycipk-38tq8p

Zmiany mają nie generować dodatkowych kosztów, bo będą wprowadzane stopniowo. Jak dodaje Dworczyk, "to jedynie zmiana nazwy w kwestionariuszach żołnierzy". Nowe nazewnictwo wejdzie w życie znowelizowaniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy?

MON chce, żeby stało się tak w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli za rok.

Resort chce nawiązywać do tradycji niepodległościowej Wojska Polskiego. Rotmistrz jest bowiem od wieków "wpisany był w historię wojskowości". Rangę rotmistrza mieli bowiem Witold Pilecki, czy Jan III Sobieski.

Rekordowo drogi przetarg MON. 30 mld zł za broń, której jeszcze nie ma

ycipk-38tq8p
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-38tq8p

ycipk-38tq8p
ycipk-38tq8p