Trwa ładowanie...

Powrót przedwojennych nazw stopni wojskowych. MON przeprowadzi rewolucję

Rotmistrz, wachmistrz, kanonier i ogniomistrz - takie nazwy znów pojawią się w polskim wojsku. Resort obrony przywróci bowiem przedwojenne nazwy stopni. Kiedy? W 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli w 2018 roku. Do zmiany "przyczynił się" między innymi bohater ostatniej wojny rotmistrz Witold Pilecki.

Share
Powrót przedwojennych nazw stopni wojskowych. MON przeprowadzi rewolucję
Źródło: PAP, fot: Tomasz Waszczuk
d24xrqs

O planach resortu obrony pisze "Rzeczpospolita". Powołuje się przy tym na informacje, które uzyskała od wiceministra obrony narodowej Michała Dworczyka.

MON chce przywrócić stare nazwy stopni wojskowych. I tak, stopień "rotmistrza to odpowiednik dzisiejszego kapitana, wachmistrza - sierżanta, kanoniera - szeregowego w artylerii, a także ogniomistrza - czyli sierżanta".

Rotmistrz wpisany w historię polskiej wojskowości

Zmiany mają nie generować dodatkowych kosztów, bo będą wprowadzane stopniowo. Jak dodaje Dworczyk, "to jedynie zmiana nazwy w kwestionariuszach żołnierzy". Nowe nazewnictwo wejdzie w życie znowelizowaniu ustawy o powszechnym obowiązku obrony Rzeczypospolitej Polskiej. Kiedy?

d24xrqs

MON chce, żeby stało się tak w 100. rocznicę odzyskania niepodległości, czyli za rok.

Resort chce nawiązywać do tradycji niepodległościowej Wojska Polskiego. Rotmistrz jest bowiem od wieków "wpisany był w historię wojskowości". Rangę rotmistrza mieli bowiem Witold Pilecki, czy Jan III Sobieski.

Rekordowo drogi przetarg MON. 30 mld zł za broń, której jeszcze nie ma

d24xrqs

Podziel się opinią

Share
d24xrqs
d24xrqs
Więcej tematów