Trwa ładowanie...

Pomysł Dudy niezgodny z prawem? PKW zgłasza problem i prosi o spotkanie

Prezydent Andrzej Duda chciałby, by referendum ws. zmiany konstytucji odbyło się w dniu wyborów samorządowych. PKW odpowiada, że ustawa nie przewiduje łączenia tych dwóch głosowań. Pełnomocnik prezydenta spotka się w tej sprawie z przedstawicielami PKW.

Pomysł Dudy niezgodny z prawem? PKW zgłasza problem i prosi o spotkanieŹródło: PAP, fot: Leszek Szymański
d46nawp
d46nawp

Prezydent w orędziu w rocznicę zwycięstwa w drugiej turze wyborów prezydenckich, m.in. zapowiedział, że zwróci się do Senatu, aby 11 listopada 2018 r. odbyło się referendum mające na celu "nakreślenie fundamentu przyszłej konstytucji". 11 listopada 2018 r. to również wynikająca z Kodeksu wyborczego data wyborów samorządowych.

"W piśmie do Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej z dnia 11 maja br. Państwowa Komisja Wyborcza podkreśliła, że zapewni organizację i przeprowadzenie referendum ogólnokrajowego, zapowiedzianego przez Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej. Komisja zwróciła jednocześnie uwagę na problemy wynikające z ewentualnego zarządzenia referendum na ten sam dzień, na który zostaną zarządzone wybory samorządowe. Przepisy ustawy z dnia 14 marca 2003 r. o referendum ogólnokrajowym nie przewidują bowiem możliwości przeprowadzania referendum ogólnokrajowego łącznie z wyborami samorządowymi. Oznacza to konieczność odrębnego zorganizowania obu głosowań" - czytamy w komunikacie PKW.

Zobacz też: Prezydent zapowiada zmiany

Co z ciszą wyborczą 11 listopada? Może być problem

PKW nie zgłasza problemów prawnych ws. daty wyborów samorządowych, ale w tej kwestii też ma wątpliwości, bo "przecież w całym kraju obchodzona będzie setna rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości, co może nie być bez znaczenia dla zachowania ciszy wyborczej".

"Nie jesteśmy podporządkowani żadnej partii"

"Państwowa Komisja Wyborcza pragnie podkreślić, że niezależnie od tego w jakim terminie (terminach) zostaną przeprowadzone wybory samorządowe oraz referendum, jest gotowa — tak jak dotychczas — do ich sprawnego, profesjonalnego przeprowadzenia" - czytamy w oświadczeniu.

Zobacz też: Prezes PKW: potrzeba urn wyborczych za 30 mln zł

Przewodniczący PKW Wojciech Hermeliński zwrócił się do Zastępcy Szefa Kancelarii Prezydenta Pana Pawła Muchy z prośbą o spotkanie. "Decyzje pozostają natomiast w rękach organów właściwych do zarządzenia wyborów samorządowych i referendum ogólnokrajowego. Państwowa Komisja Wyborcza zorganizuje i przeprowadzi wybory oraz ewentualne referendum w terminach, określonych przez te organy".

d46nawp

- Nie jesteśmy podporządkowani żadnej partii, tylko Konstytucji i Kodeksowi wyborczemu - powiedział na konferencji przewodniczący PKW. Zdaniem Hermelińskiego przeprowadzanie referendum i wyborów samorządowych w jednym dniu to dodatkowy koszt 30 mln zł - tyle kosztowałyby urny wyborcze.

Pełonomocnik prezydenta odpowiada: będzie spotkanie z PKW

W przyszłym tygodniu spotkam się z przewodniczącym PKW Wojciechem Hermelińskim i szefową KBW Beatą Tokaj - poinformował pełnomocnik prezydenta ds. referendum dotyczącego konstytucji Paweł Mucha. Według niego rozmowa będzie dotyczyć "uwarunkowań prawnych, technicznych i organizacyjnych" związanych z inicjatywą prezydenta.

d46nawp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d46nawp
Więcej tematów