Pomóż sobie. Zmień myślenie.
Głównym celem kampanii społecznej "Pomóż sobie. Zmień myślenie"
jest zmiana stereotypowego postrzegania osób niepełnosprawnych
ruchowo oraz wpływanie na ich aktywne angażowanie się w życie
społeczne i zawodowe.
16.01.2008 | aktual.: 16.01.2008 08:22
- Osoby niepełnosprawne ruchowo często odbierane są jako mniej zaradne i wymagające nadmiernej opieki ze strony osób trzecich. Sami niepełnosprawni też ulegają presji społecznej i wielokrotnie myślą o sobie samych tylko przez pryzmat własnej niezdolności ruchowej. Takie schematy myślowe prowadzą do izolacji społecznej i zmniejszają motywację do zmiany sposobu życia. Stają się również istotną barierą w integracji społecznej, często ważniejszą niż bariery architektoniczne - mówi Magdalena Moskal, Specjalista ds. Działań Informacyjnych w projekcie.
Kampania "Pomóż sobie. Zmień myślenie." przedstawia wizerunek osoby niepełnosprawnej jako aktywnej, kreatywnej i realizującej własne pomysły i plany na życie. W ramach kampanii promowany jest warszawski portal integracyjny www.4integro.pl, przeznaczony dla młodych niepełnosprawnych osób, które chcą przełamać własne bariery i odkryć nowe możliwości na zmianę sposobu życia.
Za kreacje i realizację kampanii odpowiada Fabryka Komunikacji Społecznej. Patronat medialny nad kampanią objęły: Gazeta Wyborcza, Metro, 4funTV, AMS.
MISARN (Młodzi Intelektualnie Sprawni ale Ruchowo Niepełnosprawni) to w większości uczniowie i studenci, którzy dopiero wchodzą w dorosłość. Interesują ich książki, muzyka i filmy. Najważniejsza jest dla nich przyjaźń i rodzina. Marzą o podróżach, nowym komputerze lub elektrycznym wózku inwalidzkim.
Projekt "Rozwój Umiejętności Życiowych Młodych Intelektualnie Sprawnych ale Ruchowo Niepełnosprawnych" realizowany jest przez Fundację Universitatis Varsoviensis z udziałem 6 organizacji partnerskich, które prowadzą szereg działań na rzecz osób niepełnosprawnych.
Działania w ramach projektu kierowane są do ponad 3 tysięcy warszawiaków, w wieku 18-24 lata, którzy ze względu na niepełnosprawność żyją w izolacji społecznej oraz do ich środowiska. Trzy czwarte z nich to uczniowie i studenci; 99 proc. z nich mieszka z opiekunami (głównie rodzicami). 89 proc. postrzega swoją przyszłą sytuację na rynku zawodowym jako złą, większość z nich marzy o samodzielności, ale nie wie co zrobić by ją osiągnąć.
Wszystkie zadania podejmowane w ramach projektu mają prowadzić do tworzenia skutecznego systemu przeciwdziałania ignorowaniu potrzeb MISARN na poziomie życia społecznego i zawodowego.