Trwa ładowanie...

Pomorskie: stany alarmowe na Zatoce Gdańskiej

W środę silny wiatr spowodował przekroczenie stanów alarmowych na Zatoce Gdańskiej o pół metra. W związku z takim stanem pogody władze Gdańska zaapelowały do mieszkańców o ostrożność.
Share
Pomorskie: alarm pogodowy w Gdańsku
Pomorskie: alarm pogodowy w GdańskuŹródło: Twitter, Fot: Miasto Gdańsk
d1q6jd8

Pomorskie: trudna sytuacja pogodowa w Gdańsku

Bardzo silny wiatr spowodował także na płynącej przez Gdańsk rzece Motławie zjawisko tzw. cofki. - Stan morza wynosi 619 cm, przy stanie alarmowym 570. Oznacza to, że stan alarmowy został przekroczony już o pół metra. Tendencja nadal jest rosnąca - wiatr powodujący cofkę ma się nasilać do wczesnych godzin popołudniowych - poinformował Jędrzej Sieliwończyk z biura prasowego Urzędu Miejskiego w Gdańsku, cytowany przez PAP.

W związku z trudną sytuacja pogodowa zaplanowane zostało spotkanie Miejskiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego z udziałem zastępcy prezydenta Gdańska ds. polityki komunalnej Piotra Grzelaka.

d1q6jd8

- Wody się spiętrzyły, zaczynają podtapiać niżej położone punkty nabrzeża. Zabezpieczamy te miejsca i wyłączamy z użytkowania. To samo dotyczy parkingu przy Hotelu Podewils (przy wjeździe na Ołowiankę - red.) i ulicy Wiślnej. Ze względów bezpieczeństwa z użytkowania wyłączone jest także molo w Brzeźnie - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, zastępca dyrektora Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego UMG w Gdańsku, Krzysztof Domagalski.

- Nie chodzi tylko o możliwe podtopienia, ale też o siłę wiatru. Należy unikać miejsc zadrzewionych, nie parkować samochodów pod drzewami. Dobrze jest też usunąć z balkonów przedmioty, które mogą ucierpieć od wiatru – apeluje Domagalski.

Sopot: molo częściowo zamknięte

W Sopocie w związku z i silnymi porywami wiatru oraz wysokim poziomem wody w Zatoce Gdańskiej zostało zamknięte wejście na głowicę mola oraz do przystani jachtowej. Ze względów bezpieczeństwa nieczynne jest także sztuczne lodowisko na Skwerze Kuracyjnym.

d1q6jd8

- Na chwilę obecną nie przewidujemy zamykania całego pomostu mola. Jeżeli prognozy, co do słabnącego wiatru się sprawdzą i nie pojawią się nowe okoliczności, to w czwartek po południu wejście na końcówkę mola powinno być ponownie otwarte - poinformował Marcin Kulwas z Kąpieliska Morskiego Sopot, podaje PAP.

Według prognozy wydanej przez Biuro Meteorologicznych Prognoz Morskich IMGW PIB Gdynia, silne wiatry występować będą w środę, co najmniej do godz. 23.00.

d1q6jd8

Podziel się opinią

Share
d1q6jd8
d1q6jd8
Więcej tematów