Trwa ładowanie...
d3xusds

Pomoc materialna dla studentów - konstytucyjna

Rozporządzenie Rady Ministrów ws. warunków przyznawania pomocy materialnej dla studentów jest zgodne z konstytucją - orzekł we wtorek Trybunał Konstytucyjny.

d3xusds
d3xusds

Wniosek do Trybunału złożył Rzecznik Praw Obywatelskich. Według niego, rozporządzenie Rady Ministrów z 1991 roku w sprawie warunków przyznawania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej dla studentów studiów dziennych jest niezgodne z konstytucją.

Ustawa o szkolnictwie wyższym przyznaje wszystkim studentom prawo do pomocy materialnej, w tym także do stypendium socjalnego. Nie ogranicza ani nie pozbawia tej pomocy studentów studiów zaocznych i wieczorowych.

Rozporządzenie rządu już w samym tytule mówi o prawie do pomocy materialnej tylko dla studentów studiów dziennych. Brak jest natomiast rozporządzenia określającego zasady udzielania pomocy materialnej pozostałym studentom - studiów wieczorowych i zaocznych.

Zdaniem RPO, rozporządzenie zostało wydane niezgodnie z upoważnieniem zawartym w ustawie o szkolnictwie wyższym, przez co łamie konstytucję. Zapis konstytucji, na który powołuje się Rzecznik, nakazuje bowiem, by rozporządzenie były wydawane tylko w granicach określonych w ustawie.

Według przedstawicieli ministerstwa edukacji, przyznanie pomocy finansowej studentom studiów wieczorowych i zaocznych mogłoby doprowadzić do zachwiania stabilności finansowej państwa. Według danych ministerstwa edukacji, w 1990 r. było ok. 400 tys. studentów. W 2002 r. jest ich ok. 1,7 mln, z czego 946 tys. to studenci studiów wieczorowych i zaocznych.(aka)

d3xusds
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3xusds
Więcej tematów