Trwa ładowanie...
d3o0cjm

Pomnik smoleński czeka na odsłonięcie. Szczelnie ogrodzony i z obstawą

Historia batalii o pomnik ofiar katastrofy smoleńskiej na Placu Piłsudskiego dobiegnie końca 10 kwietnia, kiedy monument zostanie oficjalnie odsłonięty. Nad tym, aby do tej pory nie wydarzyło się nic nieoczekiwanego, czuwa trzech funkcjonariuszy.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik zostanie odsłonięty podczas obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej
Pomnik zostanie odsłonięty podczas obchodów ósmej rocznicy katastrofy smoleńskiej (WP.PL, Fot: Magdalena Mieśnik)
d3o0cjm

Przy monumencie wartę pełni dwóch policjantów oraz ochroniarz z prywatnej firmy ochroniarskiej. Przy pomniku czeka wykładzina gotowa do rozwinięcia przed ceremonią odsłonięcia pomnika.

WP.PL
Podziel się
WP.PL
Podziel się

Pomnik będzie miał formę granitowych schodów, na których wyryte zostaną nazwiska 96 ofiar katastrofy prezydenckiego Tu-154. Forma monumentu została wyłoniona w wyniku konkursu.

d3o0cjm

Największe kontrowersje budzi jednak nie wygląd pomnika, ale jego lokalizacja. Po kilkumiesięcznych sporach, monument stanął na pl. Piłsudskiego, jednak władze stolicy twierdzą, że został tam umieszczony bezprawnie. Rada Warszawy, głosami PO, przyjęła uchwałę, która zabroniła budowy pomnika we wspomnianej lokalizacji. Szef klubu radnych PO Jarosław Szostakowski oświadczył wówczas, że gdy Prawo i Sprawiedliwość przegra za rok wybory parlamentarne, pomnika smoleńskiego "nie będzie na Placu Piłsudskiego".

Projekt i lokalizację budowy pomnika przyjął jednak wojewoda mazowiecki Zdzisław Sipiera, co otworzyło drogę do budowy monumentu. Podobną decyzję wydał w sprawie pomnika Lecha Kaczyńskiego, który również stanie na pl. Piłsudskiego, vis a vis budynku Garnizonu Warszawa. Pomnik byłego prezydenta ma skalą dorównywać monumentowi marszałka Józefa Piłsudskiego, który ma ok. 7 metrów wysokości.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Zobacz także: Zaskakująca reakcja Tyszki na decyzję Kaczyńskiego

d3o0cjm

Podziel się opinią

Share

d3o0cjm

d3o0cjm
Więcej tematów