Trwa ładowanie...
pomnik
24-11-2004 19:25

Pomnik dzielnych zwierząt

Księżniczka Anna, córka królowej Elżbiety
II, odsłoniła w Park Lane w centrum Londynu pomnik
upamiętniający zwierzęta, które wykazały się bohaterstwem w
czasach wojny.

Pomnik dzielnych zwierzątŹródło: PAP/EPA
d3jmle6

Na pomniku, przedstawiającym dwa muły objuczone wojskowym ekwipunkiem, w towarzystwie konia i psa, umieszczono napis: "Zwierzętom na wojnie. Pomnik ten jest poświęcony wszystkim zwierzętom, które we wszystkich czasach służyły i ginęły u boku sił brytyjskich i sprzymierzonych podczas wojen i kampanii. Nie miały wyboru".

Niezliczone miliony niewinnych zwierząt służyły i ginęły straszliwą śmiercią w armiach brytyjskiej i Zjednoczonego Królestwa w XX wieku - powiedziała Jilly Cooper, która prowadziła akcję na rzecz pomnika.

Jest to pierwszy stały pomnik pamięci koni, psów, słoni, gołębi i innych zwierząt, których umiejętności przydawały się podczas wojen.

d3jmle6

W samej tylko I wojnie światowej zginęło osiem milionów koni - dzięki którym przekazywano wiadomości, transportowano amunicję i sprzęt wojskowy. Większość z nich bezpośrednio w działaniach wojennych, część z wycieńczenia, wygłodzenia lub chorób. Tajne wiadomości podczas obu wojen światowych przekazywało kilkaset tysięcy gołębi pocztowych.

Zwierzętom i ptakom przyznano medal Dickina - odpowiednik Krzyża Wiktorii, brytyjskiego odznaczenia za zasługi dla kraju.

Wśród wyróżnionych zwierząt jest siedmioletni spaniel Buster, który doprowadził do rozbicia komórki oporu w Safwanie w południowym Iraku - wywąchał skrytkę z bronią i materiałami wybuchowymi.

d3jmle6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3jmle6
Więcej tematów