WP
Zamieszczone na stronach internetowych portalu WP.PL materiały sygnowane skrótem "PAP" stanowią element Serwisów Informacyjnych PAP, będących bazami danych, których producentem i wydawcą jest Polska Agencja Prasowa S.A. z siedzibą w Warszawie, chronionych przepisami ustawy z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych oraz ustawy z dnia 27 lipca 2001 r. o ochronie baz danych. Powyższe materiały wykorzystywane są przez WP.PL na podstawie stosownej umowy licencyjnej. Jakiekolwiek ich wykorzystywanie przez użytkowników portalu, poza przewidzianymi przez przepisy prawa wyjątkami, w szczególności dozwolonym użytkiem osobistym, jest zabronione. PAP S.A. zastrzega, iż dalsze rozpowszechnianie materiałów, o których mowa w art. 25 ust. 1 pkt. b) ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych, jest zabronione.
pomnik

Pomnik dzielnych zwierząt

Księżniczka Anna, córka królowej Elżbiety
II, odsłoniła w Park Lane w centrum Londynu pomnik
upamiętniający zwierzęta, które wykazały się bohaterstwem w
czasach wojny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Pomnik w centrum Londynu
Pomnik w centrum Londynu (PAP/EPA)
WP

Na pomniku, przedstawiającym dwa muły objuczone wojskowym ekwipunkiem, w towarzystwie konia i psa, umieszczono napis: "Zwierzętom na wojnie. Pomnik ten jest poświęcony wszystkim zwierzętom, które we wszystkich czasach służyły i ginęły u boku sił brytyjskich i sprzymierzonych podczas wojen i kampanii. Nie miały wyboru".

Niezliczone miliony niewinnych zwierząt służyły i ginęły straszliwą śmiercią w armiach brytyjskiej i Zjednoczonego Królestwa w XX wieku - powiedziała Jilly Cooper, która prowadziła akcję na rzecz pomnika.

Jest to pierwszy stały pomnik pamięci koni, psów, słoni, gołębi i innych zwierząt, których umiejętności przydawały się podczas wojen.

WP

W samej tylko I wojnie światowej zginęło osiem milionów koni - dzięki którym przekazywano wiadomości, transportowano amunicję i sprzęt wojskowy. Większość z nich bezpośrednio w działaniach wojennych, część z wycieńczenia, wygłodzenia lub chorób. Tajne wiadomości podczas obu wojen światowych przekazywało kilkaset tysięcy gołębi pocztowych.

Zwierzętom i ptakom przyznano medal Dickina - odpowiednik Krzyża Wiktorii, brytyjskiego odznaczenia za zasługi dla kraju.

Wśród wyróżnionych zwierząt jest siedmioletni spaniel Buster, który doprowadził do rozbicia komórki oporu w Safwanie w południowym Iraku - wywąchał skrytkę z bronią i materiałami wybuchowymi.

Polub WP Wiadomości
WP
WP